Üniversiteye Yeni Başlayacaklara Tavsiyeler

Üniversite yılları bir insanın yaşam süresi içerisinde belki de en güzel, en eğlenceli yıllarıdır. Üniversite eğitiminin ilk gününden son gününe kadar bu kıymetli günlerin değerini bilmek ve dolu dolu geçirmek gerekir. Birçok genç, üniversite eğitimini yaşadıkları il dışında geçirmek isterler. Bu istek gerçeğe dönüştüğünde ilk zamanlar biraz üzücü olabilir. Aile ve memleket hasreti basabilir. Yalnız bu durum zaman ilerledikçe geçer.  Hatta kep atıldığı gün bu defa da üniversiteden ayrılmak zor gelir.

[thrive_progress_bar count=”1″ label0=”Yeni Üniversiteniz Yükleniyor…” percentage0=”89″ color0=”red”]

Üniversiteye yeni başlayacaklara tavsiyeleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Üniversite yıllarının geri dönüşü olmayan yıllar olduğu düşünülmeli her yönden değerlendirilmelidir.
 • Hayatın her aşamasının güzellikleri olduğu kadar zorluklarının da olduğu dikkate alınarak yılmadan yeni düzene alışılmaya çalışılmalıdır.
 • Üniversite eğitimi aileden uzak bir yerde olacaksa kalınacak yer, ulaşım, yemek … gibi en önemli ihtiyaçlar aile desteği ile düzene sokulmalıdır.
 • Okul ve ortam tanınmalı ve kişilik yapısına uygun bir arkadaş çevresi oluşturulmalıdır.
 • Üniversite yıllarında sağlam ve doğru arkadaşlıklar çok önemlidir. Çünkü zamanın büyük bölümü bu arkadaşlarla geçer bu anlamda üniversiteye başlayanlara tavsiyeler olarak ilk şunu belirtmek isteriz ki ilk görülen, ilk tanışılan, sınıfta ilk yanınıza oturan kişiyi arkadaş olarak seçmemeli, zaman içerisinde insanlar tanınmalı ve doğru arkadaşlıklar kurulmalıdır. Özellikle aileden uzak bir şehirde ya da ilçede üniversite okuyorsanız arkadaş bazen anne, bazen baba, bazen kardeş olabilir. Yanlış arkadaşlık hiç istenmeyen alışkanlıklara, durumlara yol açar.
 • Üniversite hayatının ilk ve temel amacı eğitimdir. Kazanılacak bölüm isteyerek, bilerek tercih edilmiş olmalıdır. Sadece üniversiteyi kazanmış olmak için tercih yapılmamalıdır. Çünkü üniversite hayatı maddi ve manevi olarak hiç de kolay geçmeyecek bir süreçtir. Bu eğitimden sonra ömrünüzün sonuna kadar her sabah gitmek durumunda olacağınız bir meslek sahibi olabilirsiniz.
 • Üniversiteye başlayanlar okudukları bölümü, derslerini, üniversitede eğitim görmenin sistemini, ders seçme, ders geçme hakkında bilgi sahibi olmalıdırlar. Zira üniversite düzeni ilk, orta, lise düzeninden farklıdır.

Üniversite Bursları

Üniversite yılları her ne kadar zevkli ve güzel yıllar olsa da özellikle günümüz şartlarında maddi yeterliliğe de sahip olmayı gerektirir. Özellikle aileden uzak bir şehirde üniversite  okunacaksa ve bu şehir bir de büyük şehir ise üniversite okuyacak gencin belirli bir bütçeye sahip olması gerekir.  Bu anlamda burs veren kurum, kuruluş ve kişiler mevcuttur. Burs olanağı sağlamaktaki amaç maddi olanağı olmayan gençlere maddi olanaklar sunmaktır. Burslar karşılıksızdır. Burs alabilmek için öncelikle başvuru yapmak gerekir. Gerekli değerlendirme yapıldıktan sonra burs verilir. Bu burslar sayesinde birçok öğrenci eğitimleri esnasında daha rahat olabilir hem de ailelerinin yükünü hafifletirler. Bu burslar genellikle 150- 400 lira arasında olabilir. İnternet üzerinden burs veren vakıflar arandığında birçok vakıf listelenebilir. Bu vakıfların burs verme şartları, başvuru tarihleri, ne kadarlık burs verileceği gibi ayrıntılı bilgilere ulaşılabilir.  Burs birden fazla vakıf, kurum veya kişiden alınabilir.

[thrive_text_block color=”blue” headline=”Burs Veren Bazı Vakıflar”]

Üniversite öğrencilerine burs veren vakıflardan örnek vermek gerekirse ;

 1. TOPLUM GÖNÜLLÜLERİ VAKFI
 2. İSTANBUL SANAYİ ODASI VAKFI
 3. HACI ÖMER SABANCI VAKFI
 4. İSTANBUL TİCARET ODASI
 5. YEKÜV,
 6. İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ,
 7. 21.YÜZYIL ANADOLU VAKFI MAHMUTBEY,
 8. ADEM ÇELİK BEYKENT VAKFI,
 9. NİHAT GÖKYİĞİT EĞİTİM SAĞ. KÜLTÜR SAN. VAKFI,
 10. AKKANAT EĞİTİM VE SAĞLIK VAKFI BURSU,
 11. ABDÜLKADİR ERİS EĞİTİM VAKFI,,
 12. ABDURRAHMAN BİLİMLİ KÜLTÜRTÜR SA. SOS. VAKFI
 13. DARENDİLİLER EĞİTİM VAKFI
 14. ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (O.D.T.Ü.)
 15. İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (İ.T.Ü.)
 16. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ (İ.Ü)
 17. BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ (B.Ü.)
 18. GALATASARAY ÜNİVERSİTESİ (G.S.Ü)
 19. FEVZİ AKKAYA VAKFI
 20. 1.ALİ MÜMTAZ GÜRSOY VAKFI
 21. KİBAR EĞİTİM ve SOSYAL YARDIM VAKFI
 22. ŞAHİNLER VAKFI BURSU
 23. RUMELİ EĞİTİM VAKFI
 24. YUMLU EĞİTİM KÜLTÜR ve BİLİM ARAŞTIRMA VAKFI
 25. ESKİŞEHİR SANAYİ ODASI
 26. TÜRKİYE DİYANET VAKFI
 27. İSTANBUL TİCARET BORSASI VAKFI
 28. TÜRK DİL KURUMU
 29. SAĞLIK EĞİTİM VAKFI
 30. SEMA YAZAR GENÇLİK VAKFI
 31. TOPLUM GÖNÜLLÜLERİ VAKFI
 32. YAŞAR EĞİTİM KÜLTÜR VAKFI
 33. İSTANBUL TİCARET ODASI BURSLARI
 34. ÇORLU TİCARET VE SANAYİ ODASI BURSU
 35. MEHMET ZORLU VAKIF BURSU
 36. TUBİTAK BURSU
 37. TEKFEN VAKFI BURSU
 38. CAFER SADIK ABALIOĞLU BURSU
 39. İBRAHİÇ ÇEÇEN VAKFI BURSU
 40. ELGİNKAN VAKFI
 41. VEHBİ KOÇ BURSU
 42. SABANCI VAKFI
 43. TÜRK PETROL VAKFI
 44. TÜRKİYE MİLLİ KÜLTÜR VAKFI
 45. BİRLİK VAKFI

[/thrive_text_block]

      

üniversite

 

Yukarıda adı geçen her vakıfın bazı şartları vardır. Bu şartlar uygun olduğunda burs imkanı sağlanır. Örnek vermek gerekirse ;

TÜRKİYE DİYANET VAKFI’dan burs almak için, Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı’nda çalışanların yüksek öğretim kurumlarında okuyan çocuklarına burs verilebiliyor ya da TOPLUM GÖNÜLLÜLERİ VAKFI’ndanburs almak için TC vatandaşı olan öğretmen çocuklarına (devlet ilköğretim, lise ve dengi okullarında görevli veya bu okullardan birinden emekli bir anne ve/veya babanın çocuğu olan) burs sağlamaktadır.

   Bazı üniversiteler kendi bünyelerinde de burs verir. Burslu bölümler de bulunmaktadır.[thrive_highlight highlight=’default’ text=’light’]Üniversite bursları [/thrive_highlight] başarılı öğrencilere verilerek, okumak isteyen ama şartları uygun olmayan öğrenciler için teşvik niteliğindedir. Böylece başarılı öğrencilerin yolu açılmış olur.

Üniversite İlk Günleri

Uzun ve yorucu bir üniversite hazırlık döneminden sonra büyük hayaller kurularak kazanılan üniversite ilk günleri bazen istenildiği gibi geçmeyebilir. Hayal kırıklıkları, hasret, farklı bir coğrafya, farklı insanlar üniversitenin ilk günlerinde karşılaşılan durumlardır. Böylesi durumlarda en büyük destekçi aile olmalıdır. İlk defa tek başına ayak durmayı öğrenecek genç için duygusal değil mantık çerçevesi içinde yaklaşılmalıdır. Duygusal bir yaklaşım gencin pes etmesine yol açabilir. Bunun birlikte üniversite okumaktan vazgeçenler bile olabilmektedir.

Üniversiteyi yeni kazanmış bir genç eğer farklı bir şehirde ya da ilçede eğitimine başlayacaksa olanaklar dahilinde ailesi birlikte kayıt yaptırmaya gitmeli, kalacağı yeri ayarlanmalı, çevre incelemesi yapılmalı, mümkünse bir müddet birlikte kalınmalıdır. Bu bir alışma aşamasıdır. Aile desteği ile birlikte olursa daha kolay atlatılabilir. Özellikle küçük yerleşim yerlerinden büyük kentlere okumaya gidenler için alışma süreci daha zor olabilir. İlk defa yurt ortamında kalma ya da umumi bir yerde yaşama zor gelir.

Hazırlık Okumak

Üniversitede bazı bölümlerin hazırlık sınıfları vardır. Bu durum tercih kılavuzunda bölüm tercihi esnasında görülebilir. Bu yüzden tercih yaparken dikkatli olunmalıdır. Hazırlık sınıflarında yabancı dil eğitimi verilir.  Bazı üniversitelerin hazırlık sınıfında 2 yabancı dil öğrenilmektedir. Yabancı dil özellikle üniversite mezunlarının kariyerleri açısından çok önemlidir. Bu yüzden üniversite hazırlık sınıflarındaki dil öğretimi önemli ve gereklidir. 1 yıllık öğretim bir ömür rahatlık sağlayabilir.  Hazırlık okumak zor gelse de kavuşturacağı rahatlıklar düşünülmelidir.

Ösym hazırlık sınıfı bulunan üniversiteleri ve ilgili bölümlerini yayınlamıştır. Bunlardan birkaç örnek vermek gerekirse;

[thrive_text_block color=”teal” headline=”ZORUNLU İNGİLİZCE HAZIRLIK SINIFI OLAN PROGRAMLAR (Bu programdaki öğretim dili en az %30 İngilizce’dir.)”]

 • ADI ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ (BOLU)
 • AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ (ANTALYA) MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
 • ANADOLU ÜNİVERSİTESİ (ESKİŞEHİR) MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
 • ANKARA ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ
 • ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ (ERZURUM) MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ
 • BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) HUKUK FAKÜLTESİ
 • HUKUK FAKÜLTESİ BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ (ANKARA)
 • TİCARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ ULUSLARARASI TİCARET BEYKENT ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL)

Onlarca bölümde hazırlık sınıfı vardır. Bu anlamda en sağlıklı bilgiye ya tercih esnasında ya da ÖSYM resmi sitesinden ulaşılabilir.

[/thrive_text_block]

Üniversite Konaklama Seçenekleri

Üniversite ailenin ikametgah ettiği şehirden farklı bir şehirde yapılacaksa pek çok farklı konaklama seçeneği olabileceği gibi bu durum üniversitenin bulunduğu il ya da ilçeye göre çok kısıtlı da olabilir. Üniversite Konaklama Seçenekleri arasında;

[thrive_custom_box title=”Konaklama Seçenekleri” style=”light” type=”image” image=”https://otarikkoc.com/wp-content/uploads/2017/06/Copy-of-Copy-of-Copy-of-Copy-of-Copy-of-Copy-of-Copy-of-KPSS.jpg” full_height=0]

1-   Yurtlar:

Devlete ait ve özel yurtlar olmak üzere ikiye ayrılır. Devlet yurtlarında kalmak daha uygundur. Bunun için üniversite kazanıldıktan sonra gerekli başvurular yapılır. Yurt kapasitesi, öğrencinin ailesinin maddi durumu göz önüne alınarak yurtlara yerleştirmeler yapılır. Eğer tercih edilmesine rağmen devlet yurdu çıkmamışsa özel yurt imkanları vardır. Bu durum maddi olanaklarla orantılı olarak bütçeye uygun olarak tercih edilebilir.

2-   Diğer Seçenekler:

Pansiyon ya da evde kalma olanakları  mevcuttur. Yalnız aileden uzak hiç tanınmayan bir yerde hiç tanımadan ev arkadaşlıkları kurmak aceleci bir durum olabilir.  Bu anlamda bütçe dahilinde pansiyonlarda kalınabilir. Çevre tanındıkça ve arkadaşlıklar edinildikçe özel ev imkanları düşünülebilir. Tabii ailesinden biri ile ya da eski arkadaşları ile aynı şehirde okuma imkanı olanlar rahatlıkla ev ortamında yaşamaya başlayabilir.

[/thrive_custom_box]

Sonuç olarak;

Üniversiteye yeni başlayacaklara öncelikle onları unutamayacakları güzel anılar biriktirecekleri yılların başladığını belirtmek gerekir.  Üniversitelerini, bölümlerini, arkadaşlarını iyi tanımaları gerekir. Kendilerine ve çevrelerine zaman vermeli, zorluklara karşı yılmamalı, cesur olmalıdırlar. Üniversitelerin etkinliklerine katılmalı, sosyal yaşamın içinde üniversitenin imkanlarından faydalanılması gerektiği bir başka tavsiyemizdir.           

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir