Work and Travel için Harçsız Pasaport Nasıl Çıkarılır?

Bu yaz Work and Travel programı kapsamında Amerika’ya gideceğim. Tabiki birçok resmi işlem de beni bekliyor. Bir yerden başlamak lazım dedim. Hadi hayırlısı 🙂

Harçsız Pasaport işlemlerini gerçekleştirirken yeterli bilgiye sahip olmayışım bana çok zaman kaybettirdi(Hikayenin tamamını yazının son bölümünde okuyabilirsiniz). Kısacası ben yandım siz yanmayın arkadaşlar 🙂

Gerekli Her Şey

  • Üniversitenizden alacağınız vergi dairesi tarafından onaylanmış harç ödememeniz için gerekli belge
  • 2 adet biyometrik yöntemle çekilmiş fotoğraf
  • Nüfus Cüzdanı
  • Pasaport Cüzdan Bedelini Yatırdığınıza dair vergi dairesinden alacağınız belge

Adım Adım Pasaport İşlemi:

1)Work and Travel şirketinden gerekli belgenin alınması:

Anlaşmış olduğunuz Work and Travel şirketi size üniversitenize verilmek üzere bir belge düzenleyecek. Bu belgeyi alarak üniversitemizin ilgili bölümüne(genelde kayıt kabül) teslim ediyoruz.

2)Üniversiteden gerekli belgenin alınması:

Üniversitemiz bize kısaca şu şekilde özetleyebileceğimiz “Amerika’ya Work and Travel programı için gidecek öğrenci için harçsız pasaport verilmesi” için düzenlenmiş bir belge daha verecek.

3)Emniyet Randevusu:

Henüz belgelerimiz hazır olmasa da hazır olacak belgeleri teslim etmek için emniyet müdürlüklerinden randevu almamız gerekiyor. Yoğunluk olabileceğini hesaba katarak müsait bir zamana randevuyu hemen almakta fayda var. Yoksa benim gibi randevu için birkaç hafta beklemek zorunda kalıp işleminizi randevusuz gerçekleştirmek zorunda kalabilirsiniz. Randevu için şu adresi kullanabilirsiniz.

3)Vergi Dairesi:

Üniversiteden aldığımız bu belgeyi vergi dairesinde onaylatmamız gerekiyor. İstanbul’da iseniz sadece Fatih’teki ve Eminönü’ndeki vergi daireleri bu işlemi gerçekleştiriyor. Ayrıca vergi dairesine gitmişken vezneye Pasaport Cüzdan Bedeli’ni yatırmayı da unutmayın.

4)Pasaport Cüzdan Bedeli:

Bir önceki maddede söylemiş olsam da tekrar hatırlatmakta fayda var. Harçsız pasaport alırken Pasaport Cüzdan Bedeli yatırmak ve yatırdığımıza dair belgeyi almak gerekiyor. 2015 yılı için 82,5 liraydı.

5)Biyometrik Fotoğraf(Pasaport Fotoğrafı):

Biyometrik fotoğraf nedir?

Son olarak herhangi bir yerde biyometrik fotoğrafınızı çektirmeniz gerekiyor. Bu işlemi İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’nde de yapıyorlar. Bence elinizde hazır olarak bulunmasında fayda var.

6)Emniyet Randevusu:

Gerekli her şeyi yanınıza aldıktan sonra daha önce aldığımız gün ve saatte belirlediğimiz emniyet müdürlüğüne gidiyoruz. Eğer daha önce ehliyet için veya herhangi başka bir sebeple parmak izi vermediysek önce bu işlemi gerçekleştiriyoruz. Sonrasında ise görevli memura belgelerimizi teslim ediyoruz. Pasaportumuzun geleceği adresi vermemizle birlikte tüm işlemlerimiz tamamlanıyor.

Pasaport Maceram:

Günlerden bir gün work and travel için anlaştığım şirketimden üniversiteye vereceğim belgemi aldım. O belge masamda birkaç gezindikten sonra üniversiteye teslim edilebildi.

Vergi dairesine götüreceğim belgeyi yine bir hafta sonra üniversiteden teslim aldım. Belgenin üzerinde hangi vergi dairelerine onaylatabileceğimi belirten bir de küçük not vardı. Bu sayede pasaport işleminin bu kısmını sorunsuz atlattım.

Başka bir gün Eminönü’nde bulunan Hisarlar Vergi Dairesi’ne gittim. Sarıyer’den Eminönü’ne gitmek bir hayli zamanımı almıştı. Görevli memuru buldum ve durumu anlattım, harçsız pasaport için onaylanması gereken belgeyi uzattım. Belgede bazı eksiklerin olduğunu ve bunları düzeltmem gerektiğini söyledim. Vergi Dairesi müdür yardımcısı ile görüştüm, faydası olmadı. Geldiğim gibi geri döndüm.

Belgemi dedikleri gibi hazırladıktan sonra tekrar Hisarlar Vergi Dairesi’nin yolunu tuttum. Bu sefer işlemi hızlıca bitirdim. Pasaport Cüzdan Bedeli’ni yatırmam gerektiğini ve sadece birkaç vergi dairesinden birine yatırabileceğimi bilmediğimden hazır oradayken bu işlemi yapmadım. Ah Ah!

Sarıyer İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden randevuyu internet üzerinden(site adresi) aldım. Keşke randevuyu erken alsaydım diye söylenmeyi de ihmal etmedim tabiki. Çünkü en erken bir hafta sonrasına alabilmiştim. Randevu aldıktan sonra gerekli belgeleri içeren bir listeye de ulaşabiliyorsunuz. Bu listeden Pasaport Cüzdan Bedeli’nin varlığını öğrenmiş oldum.

Bu bir hafta içinde biyometrik fotoğrafımı çektirdim. Fotoğrafçının tavsiyesi üzerine vize için de fotoğrafım hazırlandı.

Randevu günü geldiğinde üniversiteden izin aldım. Devamsızlık haklarım az olduğundan izinli gitmem gerekiyordu. Cüzdan bedelini ödemeyi ve randevuya gitmeyi aynı gün içinde halletmem gerektiğini düşündüğümden öğleden sonra yola çıktım. Randevum saat 15:30’daydı. Okuldan 12:00 civarında ayrıldım. Cüzdan bedeli işlemi için Sarıyer Vergi Dairesi’ne gittim. Oradan öğrendim ki cüdan bedeli ödemeleri artık sadece Fatih’teki vergi dairesine veyahut aşinası olduğum Hisarlar Vergi Daire’sine yapılıyormuş. Israr ettim, zamanım yok dedim, randevu dedim. Dinlemediler.

Hisarcılar Vergi Dairesi’ne tekrar gittim. Oradaki memurlar hemen tanıdılar haliyle. Vezneden işlemlerimi hızlıca gerçekleştirdiler. Koşa koşa insanları, caddeleri ve metroları aştım ve Sarıyer İlçe Emniyet Müdürlüğü’ndeki randevuma zamanında yetiştim.

Önceki senelerde satranç dolayısıyla yurtdışına çıktığımdan ötürü süresi dolmuş yeşil pasaportum vardı. Bu pasaportu Konya’da bırakmıştım. Randevuya gittiğimde kimliğimi uzattım, görevli memur bey sorgulamayı yaptı ve yeşil pasaportumun bilgilerine ulaştı. İlçe emniyet müdürlüklerinden pasaport iptali yapılamayacağını Fatih’te bulunan İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’ne gitmem gerektiğini, orada randevusuz da işlem yapılabileceğini kibar bir dille anlattı. Bana yeni bir iş çıkmış olsa da keyfim hâla yerindeydi. Tatlı dil işte, insanı mutlu ediyor.

Bir sonraki gün erkenden yola çıkıp 08:30 gibi İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’ne ulaştım. Parmak izimi verdim. Sonrasında görevli memura durumumu anlattım. “Randevusuz işlem alamayız. Bu gün yeterli personelimiz yok” sözüyle karşılandım. Sarıyer’e geri dönmeyi göze alamadım ve bu işi bugün halledeceğim diyerek hırslandım. Önce yönü duvara doğru çevrilmiş makineden sıra fişimi aldım. Danışmada duran görevli memura görünmeden pasaport işlemlerinin yapıldığı odaya girebilmek için arka taraftan uzun bir yürüyüş yaptım. Odaya girdiğimde sıra numaram gelmişti. Durumu oradaki memura anlattım. Danışmaki diğer memura sordu. “Aaa pasaport iptali mi?” diye şaşırdı ve bu işlemde randevuya gerek olmadığını söyledi. Daha önce aynı şeyleri belirtmiş olmama rağmen aramızda küçük bir yanlış anlaşılma olduğunu fark ettim. İşlemimi yaptırdım. Pasaportumun kargolanacağı adresi verdim.

1 hafta sonra pasaportum ellimdeydi.

pasaport

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir