Yaz Tatilinde Okuyabileceğiniz ve LYS Edebiyat Sınavında Çıkma İhtimali Yüksek 10 Roman

Yaz tatilinde keyifle okuyacağınız 10 romanı listeledim. Aynı zamanda bu romanlar LYS Edebiyat sınavında da çıkıyor. Keyifli okumalar dilerim 🙂

1)O/HAKKARİDE BİR MEVSİM / FERİT EDGÜ 

Hakkâri’ye öğretmen olarak sürülen anlatıcı, kültürünü bilmediği yöre halkıyla anlaşmaya çalışır. Çaresiz köylüler ve Türkçe bilmeyen çocuklarla birlikte yaşayarak “dağın hukuku”nu anlamaya çalışan anlatıcı, geçmişini hatırlamamaktadır. Kendini Nuh peygamber gibi hissede ve oturup 10 Emir’i yazar. Karlar eriyince de ırmağa çekilmiş teknesine binerek bir bilinmeze doğru ilerler.

2)KÜRK MANTOLU MADONNA / SABAHATTİN ALİ 

Anlatıcı, içine kapanık bir arkadaşı olan Raif hastalanınca onun anı defterini eline geçirir ve okumaya başlar. Raif, gençken babası onu Berlin’e göndermiştir. Orada bir müzede gördüğü “Kürk Mantolu Madonna” adlı tabloyu çok beğenen Raif, tabloyu yapan Maria Puder’le aşk yaşar. Ancak babasının ölümü üzerine geri dönmek zorunda kalır. Maria’dan aldığı mektuplar da kesilir. Yıllar sonra Berlin’den gelen bir kadın; Maria’nın bir Türk’ten hamile kaldığını, bir kız çocuğu doğururken öldüğünü anlatır. Anlatıcı bunları okuduktan sonra Raif’in evine gider ancak Raif ölmüştür.

3)MİSKİNLER TEKKESİ / REŞAT NURİ GÜNTEKİN 

[adinserter block=”4″]
Kazasker Şemsettin Molla’nın torunu olan Kocabaş miskindir, arkadaşı Talat sayesinde işe girmiş daha sonra siyasi nedenlerle çıkarılmıştır. Yaşadığı birçok serüvenden sonra kendisini dilenci olarak bulur, aldığı paralarla İsmail adlı çocuğu okutur büyütür. Mahallesindekilere ve tanıdıklarına bile yardım eder.

4)AĞRI DAĞI EFSANESİ / YAŞAR KEMAL 

Beyazıt Paşası Mahmut Han’ın kır atı, Ahmet’in evinin kapısına gelir. Han, atını geri ister ancak Ahmet vermez. Ağrı geleneklerine göre atın sahibidir. Bunun üzerine Mahmut Han, Ahmet’i zindana attırır. Burada Han’ın kızı Gülbahar, Ahmet’e âşık olur. Kendisini seven gardiyan Memo’ya saçının bir telini verir ve Ahmet’i zindandan kaçırır. Han, Ahmet’in Ağrı Dağı’nın tepesinde bir ateş yakabilmesi şartıyla kızını vereceğini söyler. Ahmet bunu başarır. Fakat zindandan nasıl kurtulduğunu öğrenince kendini Küp Gölü’ne atar.

5)ÇAMLICADAKİ ENİŞTEMİZ / ABDÜLHAK ŞİNASİ HİSAR 

Anlatıcının Çamlıca’daki eniştesi olan Hacı Vamık Bey, bir Osmanlı bürokratıdır. Bencil, aceleci, garip huyları olan bir adamdır. Karısı ona daha fazla dayanamaz ve boşanır. Boşandıktan sonra yolsuzluklara karışması ve gayrimeşru ilişkilere girmesi sebebiyle hayatı zorlaşır. Tek başına köşkte yaşamaya başlar ve hastalanıp ölür.

6)YEZİDİN KIZI / REFİK HALİT KARAY / ROMAN

Bir vekil olan Hikmet Ali, gemi seyahati sırasında Zeli Yezidi adlı bir kadınla tanışır. Fransızca, İspanyolca ve Kürtçe konuşan kadın, Suriyeli Yezidilerin soyundan geldiğini anlatır. Yezidilere uygun bir toprak aradığını söyleyen kadından hoşlanan Hikmet Ali, bir türlü ona güvenemez. Sonunda Zeli’nin bir akıl hastası olduğunu ve yardımcısı olarak tanıttığı Şeyh Şemun’un aslında kocası olduğunu anlayınca Türkiye’ye geri döner.

7)HANDAN / HALİDE EDİP ADIVAR 

Handan; kendisine âşık olan Nazım ile değil, Hüsnü Paşa ile evlenir fakat mutlu olamaz. Nazım ise intihar eder. Bu sırada Handan hastalanır, tedavi için Paris’e gider. Orada eşi tarafından aldatıldığını öğrenir, ondan ayrılır. Bir süre sonra da çocukluk arkadaşı Neriman’ın kocasıyla yani Refik Cemal ile aşk yaşamaya başlar. Bu ilişki nedeniyle vicdan azabı duyan Handan, üzüntüden ölür.

8)DÖRT KÖŞELİ ÜÇGEN / SALAH BİRSEL 

Anlatıcı, bir depoda çalışmakta ve sürekli olarak etrafını gözlemlemektedir. Bu yüzden başı sürekli derde girer ve işinden de kovulur. Matematiksel kesinliklerin olmadığı bir dünya hayal eden anlatıcı, hayatı tüm duyularıyla algılamaya çalışır. Her şeyin tadına bakar, her şeyi dener… Hatta yanarken neler hissedildiğini merak ettiği için bir adamı yakmaya bile çalışır.

9)GÖNÜL HANIM / AHMET HİKMET MÜFTÜOĞLU 

Mehmet Tolun, 1. Dünya Savaşı’nda Ruslara esir düşer. Esir tutulduğu Sibirya’da Gönül’le ve onun erkek kardeşi ile tanışır. Birlikte Orhun Abideleri’ni görmeye giderler. Birçok Türk uygarlığı kalıntısını görerek incelerler. Mehmet Tolun ile Gönül Hanım birbirlerini severler ve İstanbul’a gelerek evlenirler.

10)ÜÇ İSTANBUL / MİTHAT CEMAL KUNTAY 

Adnan Bey, hukuk okumuş yoksul bir gençtir. Maliye nazırının kızı Süheyla’ya ders vermektedir. Süheyla ile evlenecekken bir miralayla evli olan Belkıs’a âşık olur. İttihat ve Terakki Partisi’ne üye olduğu için sürgüne gönderilir ancak Meşrutiyet ilan edilince İstanbul’a döner ve ittihatçıların desteğiyle zenginleşir. Kocasından boşanan Belkıs’la evlenen Adnan, ittihatçılar güç kaybedince eski günlerine döner. Belkıs da onu terk eder. Süheyla ise hala sevdiği Adnan’a yardım edip onunla evlenir. Fakat Adnan üzüntüsünden ölür.

 

“Yaz Tatilinde Okuyabileceğiniz ve LYS Edebiyat Sınavında Çıkma İhtimali Yüksek 10 Roman” için 2 cevap

  1. Zaten bir kismini okumuştum. Yalnız Çamlıcadaki Enişemiz kitabini duymamistim. Cok cikanlar arasinda da yoktu hatirladigim kadariyla. En son hangi yilda cikmis acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir