2018 YGS LYS Kalktı. Yeni Sistem Nasıl Olacak?

Üniversitelere girişte kullanılan Yükseköğretime Giriş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) tarih oluyor. YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın sınav sisteminin değişeceği ile ilgili ilk açıklamalarından sonra tüm adaylar ve eğitimciler yeni sınav sisteminin nasıl olacağı konusunda büyük bir merak içine girdi.

Yapılan açıklamalara göre bu yazıyı derledik ve henüz net olmayan birçok kısım var. Bu konuda sabırlı olmamız gerekiyor. Lütfen bu değişiklikler karşısında moralinizi bozmayın ve çalışmalarınızı aksatmayın. Sınavın nasıl ve ne zaman yapılacağı değişebilir fakat bir sınav olduğu gerçeği değişmiyor.

YGS LYS Sistemi Nasıl Bir Sistemdi?

Mart ayında uygulanan YGS sınavı Türkçe-Matematik-Sosyal Bilimler-Fen Bilimleri testlerinde oluşan ve hıza dayalı bir baraj ve eleme sınavıydı. Bu sınavdan belirlenen baraj puanını geçen adaylar Haziran ayında yapılan LYS sınavına girmeye hak kazanıyordu. YGS sınavında ortaöğretim 9. Sınıf ve 10. Sınıf konularından sorular soruluyor ve yoruma dayalı bir tarz benimseniyordu.

Haziran ayında yapılan LYS sınavlarında ise, adayların hazırlandıkları bölüme göre (TS-TM-FM ve DİL) birer hafta arayla sınava girmeleri tarzında bir uygulama söz konusuydu. LYS biraz daha ezbere ve konuya dayalı sorular içeriyordu.

Adaylar bu iki sınava girip harmanlanan bir puanla üniversite tercihi yapıyordu. YGS’nin yaklaşık yüzde 28, LYS’nin ise yüzde 72 ağırlığı söz konusuydu.

Öğrenciler sınav puanı olarak;

YGS’de;

  • Matematik-Fen ağırlıklı YGS-1 ve YGS-2
  • Türkçe-Sosyal ağırlıklı YGS-3 ve YGS-4
  • Türkçe-Matematik ağırlıklı YGS-5 ve YGS-6

LYS’de;

  • Türkçe-Sosyal ağırlıklı: TS-1, TS-2
  • Türkçe-Matematik ağırlıklı: TM-1, TM-2, TM-3
  • Matematik-Fen ağırlıklı: MF-1, MF-2, MF-3, MF-4
  • Yabancı Dil ağırlıklı: DİL-1, DİL-2, DİL-3

puan türlerine göre dağılım gerçekleştiriyordu.

ygs lys kalkıyor mu?

Yeni Sınav Sistemi Nasıl Olacak?

Yeni sınav sistemi ile ilgili elimizde sadece YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın yaptığı açıklamalar mevcut. Henüz sınav sisteminin detayları belli değil ancak 3-4 hafta içerisinde açıklanması bekleniyor. Yeni açıklanacak bilgilerle birlikte yazımız da güncellenecek ve yeni sistemi detaylı bir şekilde açıklayan yeni yazılar eklenecek.

Net olan tek şey Mart 2018’de YGS sınavı yapılmayacak!

Yine yapılan açıklamalara göre yeni sınav sistemi Türkçe-Matematik ağırlıklı bir sınav olacak. Öğrencilerin hangi bölümden hazırlandıklarına bakılmaksızın Türkçe ve Matematik derslerindeki başarıları daha yoğun bir rol oynayacak.

Yeni sınav sisteminde toplam 18 olan puan türünün asgariye indirilmesi planlanıyor. En kuvvetli ihtimal sadece 4 puan türünün belirlenmesi. Bu puanlar SAYISAL, SÖZEL, EŞİT AĞIRLIK ve DİL olacak gibi.

Önce Mart ayında YGS sınavı yapılıyor, sonra Haziran ayında LYS sınavı yapılıyorken; şimdi ise üniversiteye giriş sınavlarının bir hafta içinde tamamlanması düşünülüyor. Muhtemelen iki hafta sonunda tüm sınavlar gerçekleştirilmiş olacak. Böylece süreç daha hızlı ilerleyecek, puanlar bir kez aynı anda hesaplanacak ve tercihler daha önce alınmaya başlanacak.

Üniversitelere sınavsız geçiş ne yazık ki ülkemizdeki genç popülasyona göre mümkün görünmüyor. Bu yüzden daha sade ve anlaşılır, sonuçları daha iyi kullanılabilecek bir sınav sistemi öngörülüyor. Değişim değişen dünya şartlarına uyum sağlamak için kaçınılmaz görünüyor. Özellikle yükseköğretim sürekli gelişen, değişen dinamik bir sistem.

Yeni sınav sisteminin oluşturulmasındaki en temel amaçlardan biri ortaöğretim eğitiminin biri Mart ayında diğeri Haziran ayında yapılan iki sınavdan etkileniyor olması. Özellikle Mart ayında yapılan YGS’nin, eğitim-öğretim dönemi içerisinde denk düşmesi liselere devamı ve saygıyı olumsuz etkiliyordu.

Yüksekokullara Sınavsız Giriş

Daha önce meslek liselerinden mezun olan öğrencilerin iki yıllık Meslek Yüksekokullarına sınavsız girdiği bir sistem söz konusuydu. Bu sistemde Ortaöğretim Diploma notları kullanılıyordu. Ancak YÖK bu sistemi kaldırmış, meslek liselerinin önünü kapatmıştı.

Yeni sınav sisteminde yine Orta Öğretim Başarı Puanlarının kullanılacağı bir sınavsız geçiş modeli düşünülüyor. Bazı Yüksekokullara sınavsız giriş yapılabilecek.

Lisans Programları için Daha Az Rekabet Olacak

Önce meslek yüksekokullarına ve açık öğretim programlarına yerleştirmeler gerçekleştirilecek. Daha sonra kalacağı düşünülen yaklaşık 500 bin öğrenci ile lisans sınav yapılacak. Böylece daha önce yaklaşık 1,5 milyon öğrencinin girdiği sınavlar yerine, daha az katılımın olduğu, rekabetin daha az öğrenci ile yaşanacağı bir sınav modeli söz konusu.

Liseden Sonra 3 Defa Sınav Yapılacak

Liselerden mezun olan adayların tek bir sınavla stres yaşamamaları adına, merkezi olarak yapılacak sınavdan hariç olmak üzere yıl içerisinde çeşitli zamanlarda üç farklı elektronik sınav yapılması düşünülüyor. Bu üç sınavdan alınan puanların ortalaması üniversitelere giriş için kullanılabilecek ya da öğrenci merkezi olarak yapılacak üniversite sınavına girerek tek sınavla tercih yapabilecek.

YÖKDİL ve ALES değişiyor

Yükseköğretim Kurumu olarak yeni hedefler belirlenecek. Sadece üniversiteye giriş sisteminde değil yüksek lisans başvurularında kullanılan YÖKDİL ve ALES sınavlarında da değişiklik yapılması planlanıyor.

Araştırma Üniversiteleri Kurulacak

YÖK’ün 2017-2018 Gelişim Planı içerisinde Araştırma Üniversitelerinin kurulması başlığı da yer alıyor. Bilim ve Teknoloji yönünden çağın gerisinde kalınmaması adına atılacak bu yeni adımda araştırma temelli ve yoğunluklu üniversiteler kurulması hedefleniyor. Bu başlık altında yeni-genç akademisyenler ve bilim adamları yetiştirilecek, beyin göçünün engellenmesi amaçlanacak. Toplam 25 Araştırma Üniversitesi kurulması planlanıyor.

Üniversiteler A-B-C olarak sınıflandırılacak

Şu anki sistemde üniversitelerimizin kağıt üzerinde eş nitelikli olduğu ve herhangi bir sınıflandırmanın ya da derecelendirmenin yapılmadığı görülüyor. Yeni sistemle birlikte üniversiteler akreditasyonlarına göre A-B-C sınıfı olarak üçe ayrılacak. Kendilerini geliştiren, araştırma yapan ve bilim üreten üniversiteler sınıf atlayacak. Bununla üniversiteler arasındaki rekabetin arttırması ve bilim üretiminin canlandırılması hedefleniyor.

 

 

“2018 YGS LYS Kalktı. Yeni Sistem Nasıl Olacak?” için bir cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir