Matematik Nasıl Çalışılır? Detaylı Çalışma Rehberi

YGS LYS Matematik Nasıl Çalışılır?

Birçoğumuzun okul hayatında karşılaştığı en büyük sorunlardan birisidir: Matematik!

Peki neden matematikten korkarız?

Bana kalırsa bu durumda toplumsal yapımızın etkisi yadsınamaz. Doğan her çocuk ya mühendis olacaktır, ya doktor. Bilemedin hâkim!

Haliyle bu üç meslek grubu için de matematik olmazsa olmazdır. Çocukluktan itibaren başarımız matematik ile ölçülmeye başlanır. Örneğin, genelde bir öğrenci başka bir öğrenciyle matematik notları üzerinden kıyaslanır. Karne notlarında matematiğin iyi olması diğer derslerin daha düşük olmasının üstünü örtebilir.

Bizler küçük yaşlardan itibaren ya matematik yapamazsam korkusuyla yetişmeye başlarız.

Ah be matematik sen neler açtın başımıza?

Matematik ve Zeka

“Çok zeki olduğumdan değil, sorunlarla uğraşmaktan vazgeçmediğimden başarıyorum.”

Albert Einstein

Matematik ve zeka ne de güzel birbirine yakışırlar değil mi? Hani matematik yapanlar hep zekidirler. Her konuda her alanda öndedirler.

Halbuki her konuda olduğu gibi matematikte de zekadan ziyade çalışma önemlidir.

Şuradaki makaleden birebir çeviri yapıyorum: Araştırmalar gösteriyor ki matematikte başarılı olmak için en önemli faktör doğuştan gelen kabiliyetlerimiz değil de sıkı çalışmamızdır.

Temeli Olmak ya da Olmamak

Sınavlara hazırlık dönemine gelindiğinde ise YGS LYS matematik temeline sahip olmak ya da olmamak sorunsalı ortaya çıkar.

Peki nedir bu matematik temeli?

Biraz sonra okuyacağınız paragraftan önce bir dakika kadar yukarıdaki soru üzerine düşünmenizi sizden rica ediyorum. Çünkü şu zamana kadar gözlemleyebildiğim kadarıyla “matematik temeli”nin tanımı kişiden kişiye ciddi anlamda farklılık gösterebiliyor.

Eğer tanımınızı hazırladıysanız hemen yazının en altına geçin ve yorum bölümünden paylaşın.

Benim tanımıma gelecek olursak, eğer bir öğrenci;

1)Toplama, çıkarma, çarpma ve bölme işlemlerini hatasız olmasa da göze çarpmayacak kadar küçük hatalarla yapabiliyorsa,

2)Hiç yılmadan azimle çalışacak kadar kendine güveniyorsa,

matematik temeline sahiptir.

Sahip olduğu bu temel üzerine hiçbir imar iznine ihtiyaç duymadan istediği kadar kat çıkabilir 🙂

Zaman Ayırmak

Temelimizi attığımıza göre inşaata başlayabiliriz. Bu aşamadaki en önemli adımlardan birisi matematiğe yeterince zaman ayırmak. Bir önceki cümleden sonra eminim kaç saat matematik çalışmalıyız sorusu aklınıza gelecektir. Cevabı kolay aslında: Ne kadar emek, o kadar ekmek!

Israrcı Olmak

Matematikte başarılı olma yolunda sahip olunması gereken diğer bir özellik de ısrarcı ve kararlı olmaktır. Sizleri biraz önce okuduğunuz Einstein’ın sözünü tekrar okumaya davet ediyorum:

“Çok zeki olduğumdan değil, sorunlarla uğraşmaktan vazgeçmediğimden başarıyorum.”

Bir soruyu çözemediğiniz diyelim ki. Bu normal bir durum. Her zaman karşınıza çıkan her soruyu çözeceksiniz diye bir olay yok. Ama ısrar etmemeniz için önünüzde bir engel de yok. Neden biraz daha uğraşıp çözemeyesiniz ki? Birazcık inat ediverin canım, inat iyidir bazıları!

Kolaydan Zora

Temel oluştururken de olan temeliniz üzerine kendinizi geliştirmeye çalışırken de GENELLİKLE kolaydan zora tercih etmeniz işlerinizi kolaylaştıracaktır.

Kolaydan zora deyince insanın aklına ilk olarak kitap seçimlerinde kolay kitaptan başlamak geliyor. Tabii ki bu da doğru bir yol ama ben kolaydan zora derken her yönden bu fikri destekliyorum.

Kolay zamanlarda ve kolay mekanlarda çalışın öncelikle. Matematik çalışırken kendinizi enerjik hissettiğiniz zaman dilimlerini ve dikkatinizi dağıtacak ögelerin bulunmadığı yerleri tercih edin. Sonrasında “level” artırıp kendinizi zorlayabilirsiniz.

Zihinsel olarak matematiğin kolay olduğunu kabul ettirin kendinize. Yıllar boyu oluşturduğunuz tabularınızı yıkın birer birer!

Koparın!

sizi engelleyen zincirleri bileklerinizden

Ve kolayca olsun bütün bunlar.

Önce kolay kitaplardan biriyle başlayın. Antremanlarla Matematik, Fem İlk Adım gibi kitaplar olabilir.

Sonrasında işleri biraz daha zorlaştırırsınız. Matematik kitap tavsiyelerim için şu yazılara göz atabilirsiniz: YGS     LYS

Kitaptan konuları çalışırken videolu konu anlatımlarını da takip edebilirsiniz. Yazının sonlarına doğru tavsiye edebileceğim videolu konu anlatım sitelerine ulaşabilirsiniz.

Zordan Kolaya

Dedim ya “GENELLİKLE” kolaydan zora faydalıdır. Bir de tam tersini deneyin. Bazen arka kapı açık olabilir, hiç farkına varmasanız da.

Bir konuyu çalıştıktan sonra zor bir çözümlü örnek bulun. Bu örneği zor da olsa anlamaya çalışın. Gerekli zamanı harcayın. Tekrar tekrar çözmeyi deneyin. Bu zor örneği anlayınca göreceksiniz ki diğer sorular gerçekten basit gelecek.

Dersi Özümsemek

Dersi dinlemek değil, dersi özümsemek asıl mesele!

Özümsemek içselleştirmek, hazmetmek gibi anlamlara geliyor.  Aslında bu durumu İngilizce’deki “learning” ve “acquisition” farkı ile daha iyi açıklayabilirim. “Learning” normal bir şekilde öğrenmek anlamında kullanılırken “acqusition” sadece öğrenmek değil kendi tabiatın haline getirmek anlamında kullanılıyor. Bir bilgiyi eğer “learning” şeklinde öğrendiysen bu bilgi kalıcı olmak zorunda değildir. Çünkü sadece öğrenmişsindir. Fakat “acqusition” olarak öğrendiysen o bilgi artık senin bir parçan haline gelmiştir. Aradan yıllar geçse de unutmazsın.

Dersi derste öğrenin denir hep, bence dersi derste hazmetmeliyiz. Hani sıkça kendinden söz ettiğimiz matematik temelimiz vardı. İşte tam olarak derslerde bu temeli oluşturabiliriz.

İspat Avcılığı

Bildiğiniz üzere matematik dersinde birçok formül ve kural vardır. Hatta bu ders formüller üzerine kurulmuştur desem pek de yanılmış olmam. Bu formüllerin nereden ve nasıl pişmiş bir halde önümüze geldiğini hep merak etmişimdir. Derslerde çokça formül ispatları sorarım. Bu sorularım bazen hocalara değişik gelse de birkaç nedenim var:

1)İspat öğrenmek formülleri hafıza tutmayı kolaylaştırıyor.

2)Unutulan formül ispatı yardımıyla kolayca tekrar tekrar çıkarılıyor.

3)Soru çözerken bazen ispatın bir adımı anahtar nokta oluyor ve işinizi kolaylaştırıyor.

4)Matematiksel düşünce sistemi kazanıyorsunuz.

5)Sistemli soru çözümünü öğreniyorsunuz.

Çözdürülecek Sorular

Bu başlık önceleri “Çözülemeyen Sorular”dı. Çözülemeyen sorular aslında çözdürülecek sorular da olduğundan başlığın yeni hali de içeriğe pek güzel uydu.

Evet arkadaşlar, çözülmedik soru kalmayacak. Çok önemli bir nokta!

Neden soru çözeriz?

Yeni sorular tipleri öğrenmek ve pratiklik kazanmak için.

Eğer çözemediklerimizi bir bilene çözdürmezsek nasıl yeni soru tipleri öğrenebiliriz?

Eğer yeni soru tipleri öğrenemezsek nasıl netlerimiz artar?

Yine eğer yeni ve daha kolay çözüm yolları öğrenmezsek nasıl daha hızlı çözebiliriz?

Sizleri bu sorular ile baş başa bırakıp bir diğer başlığa geçiyorum.

Denemelerdeki Hazineler

Biraz önce çözdürülecek sorulardan bahsetmiştik. İşte deneme sınavlarının her birinde paha biçilemez bir hazine gömülü duruyor.

Sınav anında heyecanlı bir şekilde ve uğraşa uğraşa çözemediğiniz bir soru, siz çözüm yöntemini öğrenene kadar kınından çıkmamış bir kılıç gibidir. Çok değerlidir. Savaşta hayat kurtarır ama kınından çıkmadığı müddetçe de bir o kadar değersizdir.

Kısacası bundan sonra denemelerinizi atmayın, yakmayın, satmayın 🙂

Özel Ders

Son olarak özel ders konusuna değinmek istiyorum.

Bazen okuldaki ve dersanedeki hocalar yeterli olmayabilir. Yahut birebir ders şeklinde kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz. Bu gibi durumlarda özel dersin elbette faydası vardır.

Lâkin matematik dersinde başarılı olmak ve sınavlarda iyi netler yapmak için özel ders olmazsa olmazlardan değildir. Her öğrenci yeterli azim ve gayret ile ve bir yazıdır bahsedilen önemli noktalara dikkat ederek matematik dersinde başarılı olabilir.

Videolu Konu Anlatım Siteleri

“Matematik Nasıl Çalışılır? Detaylı Çalışma Rehberi” için 31 cevap

 1. Merhaba, kolay kısımında tam aklımda ki kitapları yazmışsınız diyebilirim. Bende ilk etapta Fem İlk Adım ardından FDD İp Uçları İle Matematik ve ardından Güvender Matematiği çözmüştüm. Daha sonrasında ise zaten belli bir temel oturduğu için her soruda en azından biraz fikir sahibi olabiliyorsunuz. Zor kitaplar arasında ise en zor olarak aklıma Limit Yayınları geliyor. Fakat bu bence en üst seviyelerden biri. Güzel bir yazı ve video olmuş. Teşekkürler.

  1. Teşekkür ederim güzel yorumun için 🙂 Limit yayınlarının matematiğini inceleme fırsatı bulamadım bu konuda arkadaşlara bir fikir edinmesi için yardımcı oldunuz.

 2. Meraba ömer abi 10.sinifim bitti bu sene 11 olcam sana biraz sorularim olcak derslere çok calisiyorum mesela matematik o konuyu çok iyi biliyorum ama teste gectigimde 20 sorudan 10 tane yapiyorum ve ben çok uzuluyorum calisma istegim gidiyo bütün derslerdede boyle aslinda elimden geleno yapiyorum tip istiyorum yada hukuk bana biraz calismalatin hakkinda ipuclari felan verirmisin

  1. Merhaba Merve,
   Çözümlü soruları inceleyip soruların nasıl çözüldüğü üzerine biraz daha uğraşmanın netlerini artıracağını düşünüyorum. Diğer ipuçları için siteyi karıştırmalısın 🙂

 3. 11. sınıfa geçtim bölüm seçeceğiz matım iyi değil eşit ağırlıkta istediğim meslek yok zaten eşitağırlıktada mat gerekiyor matematiği sıfırdan başlayıp öğrenmek istiyorum ama 6.sınıftanmı başlayıp çalışmak iyi yoksa sadece ygs konularını çalışmakmı birde zamanım yetermi sıfırdan başlamaya

 4. hocam size sorum su..okulu okumayi hevesli biriyim ama ders notlarim çok kötü .hiç bişeye firsatim yok ve çok çabuk pes eden biriyim .ama bir süre sonra o ders çalişma hevesi geri geliyor ..liseyi okuma şansim olmadi ama ünüversteyi çok istiyorum ve liseyi açiktan okumaya başladim bir süredir akşam 8 den gece 1.2 ye kadar çalişiyorum bir soruyu çözemediğimde hemen pes ediyorum ne yapa bilirim yardim edin

 5. Ygs ve lys için 10. sınıftan mı başlayım yoksa 9.sınıftan mı bu arada 11. sınıfım ve okul açıldı ve ygs kurslarıda var ben 10 dan başlamak istiyorum çünkü 10.sınıfta derlerim daha iyiydi daha kolay bitirebilirim ancak hem okul hem ygs kursu hem de10.sınıfı nasıl çalışırım bilmiyorum çok kararsızım lütfen yardım edin zaman ilerliyor rakiplerim çoktan başlamış çalışmaya ben hâla aynı noktadayım????

  1. Öncelikle sakin ol. Anladığım kadarıyla plan ve program konusunda birtakım eksikliklerin var. Merak etme okul birazcık daha ilerleyince sistem oturacaktır. Yeter ki kendini bu düşüncelerden kurtar 🙂

   Bence baştan başlaman senin için daha iyi olur diye düşünüyorum. Çünkü konuları temelden görmen senin zinciri daha kolay oluşturmanı ve konular arasındaki bağlantıları daha kolay görmeni sağlar. Elbette iyi olduğun konulardan başlamak moral ve motivasyon açısından daha iyi olabilir ancak bunun senin için zaman kaybı olma olasılığını da düşünmelisin.

   Okul derslerin her zaman ön planda olsun. Çünkü bu sene ve önümüzdeki sene LYS’nin en temel konularını oluşturuyor. Aksatmanı önermem. Şimdilik YGS kursunu takip et. Eğer faydasını görmez isen bırakabilirsin. Tabi diğer şartları da düşünerek.
   En önemli mevzu insanın kendisini tanımasıdır.Yazımı okuyarak da fikir sahibi olabilirsin 🙂

 6. 9.sınıfa gidiyorum ve ilk mayematik sinavımız var çok korkuyorum kendime güvenemiyorum önceden matematiğim iyiydi ama bu sınavımda 10 alacakmışım hiçbişey yapamayacakmişim gibi hissediyorum içim hiç rahat değil sınavdada bu korku heyecan ve stresten dolayı hep bi dezavantajım var ne yapıcağimi bilmiyorum

 7. Hocam merhaba.
  Ben şuan dershaneye gidiyorum. Fakat biraz geç yazıldım. Dershanedeki dersler başlayalı 1 buçuk ay olmuş.
  Ben yeni yazıldım, haliyle geç kaldım konulara. Konuları nasıl yetiştirebilirim? Dershane ile paralel mi gitmeliyim? Yoksa konular bitince, eksik konularıma, yani başa mı döneyim? Bir fikir verirseniz çok sevinirim . Ayrıca hukuk çok istiyorum 🙂

 8. Ömer abi mat temelimde sorun var sorunsuz bir şekilde hayirlisiyla bu temel konuları halletmek istiyorum sıfırdan matematik eğitim seti alarak halledimi hala bu kitap satış ve videolu anlatım hala devam ediyor mu ömer abi

 9. Merhaba hocam ben 11.sinif tm ogrencisiyim ben ygsye xyz tmel matematikle basladim sonra x serisinj cozdum ve simdide ygsye yonelik y serisini cozuyorum fakat netlerim bir turlu artmadi en. fazla 4 oluyor napmam gerekiyor farkli bir kaynak mi almam lazim sizce 11.sinif matematigim cok iyi cok guzel yapiyorum ama ygsde batyorum napcam hic bilmiyorum yetisicekmi cok endiseliyim

 10. Merhaba.ben 11 sinifim YGS çalışmaya baslayacagim.eşit agirliktayim.sözel dersleri halledebilcegimi düşünüyorum. Fakat matematiği konu anlatımlı olarak ben yapamam.birinin bana anlatması gerekir.dershanye .etüt merkezine gidecek durumum yok ve kapatıldı da zaten.internetten dinlemek istiyorum fakat dinleyince 1 günde internetim bitiyor.evimde internet de yok.dinleyemem.ne yapmam gerekir.nasıl matematiğe calisabilirim.ayrıca lys ye nasıl vakit ayiricam.biraz bilgi verirmisiniz.kafam çok karisik

 11. Marhaba ben esit agirlik ogrencisiyim fakat matematigim hic iyi degil temelim yoktu bende cok calismadim ygsden 3net cikardim lysye 2 ay var ve ben mat1i daha yapamiyorum ama sozelden girmek istemiyorum benim hedefim TM den ne yapmam gerekiyor bu sene giriyimmi lysye yoksa simdiden sinav icin seneyemi calismam lazim ve bır konuyu anlıyorum fakat soru çıkınca çözemiyorum yardımcı olurmusunuz

 12. Ben bu yıl mezun oldum hukuk okumak istedigimden tercih vermedim matematik ve geometriyi hiç bilmiyorum gayretle başladım eylüle kadar sadece matematik geometri çalisacağım ama nasıl devam edecegimi bilmiyorum yani misal denklemleri konu anlatimindan bitirdim arkasinda da 120 soru var çözdum ikinci üçuncu kitaba geçip daha çok soru mu çözmeliyim fakat bu vaktimi cok aliyo dedigim gibi pek hızlı değilim 10 dk ugrastigim oluyor sorulara sizce nasıl ilerlemeliyim çok teşekkürler..

 13. Hocam lutfen acilen yardımm. Yani yine yazmistim ama ben. Mezunum eylule kadar matematik ve geometriyi bitirmeyi dusunuyorum hukuk istiyorum ama nasil bitecek bilmiyorim yani nasil ilerlemeliyim bi konuyla ilgili üç bes kaynaktan soru mu cozmeliyim yoksa bi kaynaktan bir suru konu bitirip … Yani bilmiyorum yardim lütfennnn

  1. Merhaba Mehmet,
   Öncelikle temel konulara (sayılar, dört işlem vb) çalışmalısın bence.
   Temeldeki eksiklerini kapatıktan sonra yavaş yavaş diğer konuları da tamamlayacaksın.
   Unutma ki matematik öğrenmek bir anda olacak bir şey değil. Süreklilik ve azimli olmak gerekiyor.
   Güzel haberlerini bekliyorum!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir