YGS-LYS Verimli Ders Çalışma | Alparslan Kılıç

Bu yazımda sınanmış olan YGS-LYS verimli ders çalışma taktiklerini sizlere aktarmaya çalışacağım.

Yazım iki bölümden oluşacak;

 1. Ders çalışmaya başlamadan önce yapmanız gerekenler
 2. Çalışma esnasında yapmanız gerekenler

Şunun da tekrar altını çizmek isterim ki ben ikinci seneye kalıp evde çalışarak üniversiteyi kazanan biriyim. Kursa/Dersaneye/Okula devam eden arkadaşlarda süre sıkıntısı olabilir, lakin yine de bunları uygulayabildiğiniz kadar uygulamaya çalışın.

Ders Çalışmaya Nasıl Hazırlanmalıyız? Ders Çalışmaya Başlamadan Önce Yapılması Gerekenler

Öncelikle ders çalışma planınız kafanızda hep olsun. Hayatınızı o plana göre düzenleyin. O gün arkadaşlarınız nereye gezmeye gittiği sizi ilgilendirmesin.

Ders çalışma planı ile düzenli çalışma alışkanlığı kazanacaksınız. Sadece YGS-LYS hazırlık döneminde değil bütün bir yaşamınız boyunca düzenli çalışma alışkanlığı işinize yaracaktır.

Ders Çalışma Planı

Şimdi gelelim planınıza. Diyelim ki günde 8 saat çalışıyorsunuz. Öğlen yemeği sizin için bir kontrol noktası olsun. Öyle ayarlayın ki yemekten önce en az üç saat çalışmış olun ve bu üç saat sayısal ders olsun.

Sabah dinç kafayla en güzel sayısal gider, gider paragraf çözerseniz canınız sıkılır, uykunuz gelir tekrar.

Çalışma Masanız Nasıl Olmalı?

İkinci bir husus olarak, çalışma masanız sade olsun, süslü süslü kalemlikler dikkatinizi dağıtır. Çalışmaya başladığınızda ara verene kadar masadan kalkmamaya çalışın. Mesela bazı arkadaşlar gördüm, kitaplarınız yarısı odanın bir ucunda diğer yarısı öbür ucunda. Bütün kitaplarınız masanın raflarında veya etrafında bulunsun ve hepsini ders ders ayırın. Sayısallar bir yerde sözeller bir yerde olsun. Konu anlatımlar kendi içinde soru bankaları kendi içinde düzenli bulunsun. Masanıza gelirken bir bardak su alın elinize, susadım diye masadan kalkmayın. Son olarak, çalışırken müzik yok arkadaşlar, unutun o işi. Yeni bir şey öğrenirken müzik dinlerseniz beyniniz müziğe odaklanır. Hadi bunu geçtim, dört-beş dakikada bir müzik değiştireceksiniz ve bu zaman kaybıdır, dikkat kaybıdır. Ha şöyle bir olay da mevcut ki, derse başlamadan önce sevdiğiniz, slow olmayan bir şarkı dinleyin. Mesela kitapları çıkarırken bir Eye of The Tiger çok güzel gider 🙂

YGS-LYS Verimli Çalışma

Yukarıda da belirttiğim gibi  öğlen yemeği sizin için kontrol noktası olsun; üç saat öğlenden önce ve beş saat öğlenden sonra. Mesela o gün üslü sayılar var önünüzde. Saat 9 civarı çalışmaya başlayın.

ygs-lys verimli çalışma

Nasıl Çalışmalıyız?

Önce konuyu iyice bir çalışın, formülleri yazın küçük bir not defterine. Sonra alın elinize çıkmış sorular kitabını, bakın ki nereden sormuşlar, hatta o anda çözün o soruları, bütün soru çözümünü öğlenden sonraya bırakmayın.  Üç saati, saatte bir 5-10 dakika ara vererek bitirdikten sonra oturun yemeğinizi yiyin. Eğer çalışmaya gönlünüz varsa o çalıştıklarınız yemek sırasında aklınızda dört dönüyor zaten 🙂 Yemekten sonra kısa bir ara verin, yemeği sindirin yoksa uykunuz gelir. Saat 14:00. Masaya oturur oturmaz aldığınız notlara şöyle bir göz gezdirip test çözmeye başlayın.

Takıldığınız yerlerde notlara veyahut formüllere bakın, hiçbir şey olmaz. Yeterince test çözerseniz formülleri öğrenirsiniz zaten.  Test çözerken dikkat edilmesi gereken en önemli husus benim için kitabın sizin için zorluğudur. Eğer o testleri hızlı çözüyorsanız bırakın onu. Sen zaten onları çözüyorsun. Mesele senin çözemediklerin. ÖSYM onları soracak sana. Al eline boş bir kağıt, bir soruya on dakika harca, hiç sorun değil. İş ki o soruyu öğren sen, sınav anında uğraşmadan hemen çözüme git. Bu şekilde çalışırsanız sınav anında hayatınızda hiç görmediğiniz bir soru tarzı gelse bile kafanızda soru çözüm analizleri yüklü olduğu için çabucak alternatif  üretebilirsin.

Sayısal Derslere Nasıl Çalışılır?

Sayısal derslerin en büyük sorunu çözemediğiniz sorulardır. Dersaneye/Okula gidiyorsanız veya özel ders alıyorsanız tamamdır. Bunlar yoksa eğer çözümlü kitap alın. FEM’in kitaplarının hepsi çözümlü sanırım, piyasa da başka yayınlar da olabilir. Kendi düzeyinize uygun bir şeyler alın. Önceki yazımda da belirttiğim gibi çeşitli Android uygulamaları mevcut, sorunun fotoğrafını çekip yüklüyorsunuz sisteme, çözebilen kişiler size çözümü atıyor.  Yalnız bu işlemi ders çalışmayı bitirdiğinizde yapın ki dikkatiniz dağılmasın. Diğer bir önemli mesele ise kasıntı yayınlar. Mesela geçen sene Birey-Geometri’nin B serisinden almıştım. Arkadaş ilk üç testi çözüyorsun o kadar. Kalıyor önünde 5-6 test. Uğraş ki çözebilesin. Hani soruyu geçmeyin uğraşın dedim ama bu sorular çözülmüyor ki. Üçgende Alan sorularında çember filan çizip öyle çözüyor kendi verdiği çözüm CD’sinde.  Bunu yapmak imkansız bir YGS-LYS  öğrencisi için. Tıp adayı olsan bile imkansız yani. Velhasılkelam, kasıntı yayınlar pişmanlıktır.. 🙂

Neyse dönelim planımıza. İki saat daha üslü sayılar sorusu çözdük, çözmediklerimize bir daha baktık, gerekiyorsa soru çözüm uygulamalarına attık fotoğrafları. Şimdi güzel bir ara verin. Önünüzde çalışmak için tamı tamına 8 koca saat var ve 3 saat daha çalışıp programı bitirseniz tamam.  Diyelim şimdi de önünüzde Türkçe- Yazım Kuralları var. Konu çalışıp soru çözmeye dayalı bir konu, kolayca halledebilirsiniz. Bir saat ara verdik saat oldu 17:00. Konuyu çalışıp çıkmış sorulara bakarak bir buçuk saat çalışın, sonra akşam yemeği, kısa bir ara verip derse oturun. Geriye kalan soruları da bitirip o günkü programı tamamlayın. Şimdi sıra ekstralarda 🙂

Burada o gün çalıştığınız konulara da bakabilirsiniz, istediğiniz bir derse de çalışabilirsiniz. Benim zamanım arttığında edebiyata bakardım. Ya şiir okuyun ya bir roman alın okuyun. Roman dediğimde yeraltı edebiyatı filan değil, sakın ha! Klasiklerden okuyabilirsiniz. Mesela bir parnasist şairin şiirini okuduğunda artık parnasizmin özelliklerini ezberlemenize gerek kalmaz, çünkü uygulanmış halini görmüş olursunuz. Sınavda bir şiir okuduğunuzda hemen hangi etkiyle hangi dönemde yazıldığını  anlayabilirsiniz.

Şimdilik sizlere aktarabileceklerim bunlar. İlla ki unuttuğumuz konular olmuştur, onları da yorum yoluyla bizlere sormaktan çekinmeyin lütfen.

Sağlıcakla Kalın,

 

“YGS-LYS Verimli Ders Çalışma | Alparslan Kılıç” için 26 cevap

 1. Faydalı paylaşımınız için teşekkür ederim. Benim bir sorum olacaktı. Tarih lisans mezunuyum ayrıca formasyonumda var. Şuan aöf ilahiyat ikinci sınıfım fakat ilitam okuyarak değilde örgün şekilde din kültürü öğretmenliği okumak istiyorum. Onlisanstan dikey geçiş yapabilir miyim yoksa ygs ye girmem mi gerekiyor. Sistem çok değişmiş malumunuz. Şimdiden teşekkürler…

 2. Ben üniversitede hazırlık okuyorum. Ama üniversiteye tekrardan hazırlanıyorum. Ne gibi tavsiyeler verebilirsiniz? Özel ders almıyorum ve dershaneye gitmiyorum.

  1. http://otarikkoc.com/kurslar

   Buradaki çalışma programı kurslarına bakabilirsiniz. Böylece çalışmanız düzenli olur. Ek olarak blogumuzdaki kaynak tavsiyeleri yazılarına da bakabilirsiniz. Bir de ders videoları izleyebilirsiniz. İYİ ÇALIŞMALAR .

  1. Diyelim ki 8 saat olsun… Yazıdaki ibare bu. Siz ne kadar yapabiliyorsanız ama en ideal olanı, eğer gününüz boşsa, etüt merkezine, okula falan gidilmiyorsa 8 saattir. Kendinize göre çalışma saati belirleyin zaten. Ve de düzenli çalışmaya özen gösterin. Ne kadar erken 8 saate ulaşabilirseniz o kadar iyi olur.

 3. ben meslek lisesinde okuyorum ve biyoloji-fizik-kimya-görmüyorum.matematik bile bu sene görmeye başladik.nasıl yapabilirimnasıl toparlayabilirim konuları .

 4. Çok iyi ve açıklayıcı bir yazı.Bütün sorularımın cevaplarını bu yazıda buldum. Teşekkür ederim.

 5. Yazı için teşekkürler.Bir sorum olacak yanıtlarsanız sevinirim.Bu site içinde çözemediğimiz soruları sorabilme imkanımız var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir