YGS Matematik: Vakit Yetiştirememe ve Basit İşlem Hatalarından Kurtulun!

YGS-LYS-TEOG-KPSS gibi sınavlara hazırlanan öğrencilerin genel olarak yaptıkları en büyük hata:

Sınavın son bir ayında vakit düzenlemeleri yapmaları ve işlem hatalarını son birkaç ayda düzeltmeye çalışmalarıdır”. Oysa başta YGS olmak üzere tüm ÖSYM sınavlarında başarısızlığın sebebi “bilgisizlik değil, vakit yetiştirememe ve buna bağlı basit işlem hatalarıdır”.

 Bu iki önemli sorun aslında hepimizde bir parça vardır ve aslında birbirine bağlı sorunlardır. Bir soruya 3 dakikada cevap vermeye alışmış bir öğrenciden sınav zamanı 1 dakikada cevap vermesi beklenemez. Vakit yetiştirme derdine düşmüş bu öğrenciden dikkatsizlik, panik ve basit işlem hataları pek tabi beklenebilir. Bu iki sorun birlikte ancak çalışmaya başlarken doğru bir planlama ile çözülebilir.

 

Sınavlarda süre bellidir ve her soruya düşen vakitte bellidir. Öğrenciler genelde,  ilk denemelerde bilinen konular az olduğundan ve o az soruya da vakit yeterli gözüktüğünden, hatta çözümleri kontrol etmeye bile vakit kaldığından dolayı süre ayarlaması yapmayı ve hatalarının analizini yaparak düzeltme çalışmalarını gereksiz olarak sayarlar. Ancak öğrenilen konular arttıkça öğrenilen tüm sorularla uğraşma durumunda kalırlar ve vakit problemi belirginleşmeye başlar. Bir de sınav heyecanı sarınca en iyi bildikleri soru tiplerine bile fazla vakit ayırarak, soruların bir kısmını okumaya bile vakit ayıramaz duruma düşebilirler. Hatta bu durum denemelerde yaşamadıkları “eyvah yetiştiremeyecek miyim korkusunu da tetikleyip birçok soruda acele davranmalarına ve basit/umulmadık hatalara düşmelerine sebep olabilir.

 

Bu iç içe geçmiş iki sorundan kurtulmanın elbette çeşitli yöntemleri vardır.

Biz en etkili olduğuna inandığımız yöntemi siz sevgili öğrencilerimize sunuyoruz.  Tecrübelerimiz ışığında; Sınav vaktini iyi kullanma ve hataları sıfıra indirme çalışmaları en baştan itibaren ve aşağıdaki tablodaki gibi (matematik konuları örnek olarak verilmiştir) yapılırsa  faydalı olacağına inanıyoruz :

 

  • Çalışmaya başladığını ilk haftalardan itibaren (son 1 ay değil !!!) aşağıdaki tabloda tavsiye edilen sürelere benzer şekilde her konu için ve soru tipi için bir süre belirleyiniz.Mesela rasyonel sayılar konusunda her soruya 30 saniye verip, problemler konusunda her soru için 2 dakika vermek gibi”. Bu şekilde bazı sorulardan artan vaktinizi uzun metinli veya fazla vakit isteyen sorulara ayırabileceksiniz, hatta çözümleri kontrol etmeniz için yeterli vakti de bulabileceksiniz.

 

  • Ancak bu o kadar basit değil. Bir konudan arka arkaya 5 testte (hedefinize göre %100, %90 veya %80 gibi) başarı sağlamadıkça yeni konuya geçmeyeceksiniz veya bu konuyu tüm konuları bitirince bir daha tekrar edeceksiniz. “Mesela hedefiniz matematik sorularının %90 ını çözmek olsun: O halde 20 sorunun en az 18 ini arka arkaya 5 testte çözmeniz gerekiyor”.

 

Bu durumun gerekliliğini bir örnekle açıklayalım: Bir basketbolcu düşünün ki haftada bir antreman yapıyor ve 10 faul atışından 9 unu basket ile sonuçlandırıyor ve bunu yeterli görüyor. Bu oyuncunun 100 atışından 90 ını basketle sonuçlandıracağının garantisi yoktur ve hatta 100 atıştan 50 sinde bile başarılı olamayabilir. Çünkü 10 atış deneyerek riskli bir sonuca zemin hazırlamıştır. Bu basketbolcuya düşen her antremanda 100 atıştan en az 90 ında başarılı olana kadar çalışmaya devam etmesidir (Tabi hedefi %90 başarı ise).

basketball

 

Peki bu çalışmanın hataları sıfıra indirmeyle ne alakası vardır?

Yukarıda vakti iyi kullanamamanın hatalar zinciri oluşturduğundan bahsetmiştik. Doğal olarak her konuda vaktini iyi ayarlamış ve en baştan itibaren antremanlar yaparak her konuda %90 veya %100 hedefini tutturarak deneyim kazanmış bir öğrencinin, sınavın tamamından da aynı başarıyı göstermesi beklenir. Aynı zamanda olası aksaklıklara karşı tecrübe kazandığı için başarılı olması beklenir.

ÜNİTELER KONULAR SORU/SÜRE
1. BÖLÜM: SAYILAR Temel Kavramlar ve işlem yeteneği 45 sn
Sayı Basamakları 45 sn
Bölme – Bölünebilme Kuralları 30 sn
Faktoriyel -Asal çarpanlara ayırma 30 sn
EBOB – EKOK ÖKLİD ALG. 45 sn
Rasyonel ve Ondalıklı Sayılar 30 sn
2. BÖLÜM: DENKLEM VE EŞİTSİZLİKLER Sıralama ve Basit Eşitsizlikler 45 sn
Mutlak Değer 45 sn
Üslü İfadeler 45 sn
Köklü İfadeler 45 sn
3. BÖLÜM: DENKLEM VE UYGULAMALAR Oran – Orantı 45 sn
Birinci Dereceden Denklemler 45 sn
Bilinçli Tüketim Problemleri 1 dk
Sayı ve Kesir problemleri 1 dk
Yaş Problemleri 45 sn
İşçi – Havuz Problemleri 2 dk
Hareket Problemleri 2 dk
Yüzde ve Kar Zarar Problemleri 1,5 dk
Karışım ve faiz Problemleri 1 dk
Sayısal Yetenek Problemleri 3 dk
4. BÖLÜM: KÜMELER Kümeler 1 dk
Kartezyen Çarpımı 45 sn
5.BÖLÜM: FONKSİYONLAR Fonksiyonlar 1 dk
6. BÖLÜM: VERİ, SAYMA VE OLASILIK Veri, İstatistik ve Grafikleri 45sn
Sayma ve Permütasyon 1 dk
Kombinasyon 1 dk
Binom Açılımı 1 dk
Olasılık 1 dk
7.BÖLÜM: POLİNOMLAR Polinomlar 1 dk
Çarpanlara Ayırma ve Sadeleştirme 45 sn
8.BÖLÜM: 2. DERECEDEN DENKLEM VE FONSİYONLAR İkinci Dereceden Bir Bilinmeyenli Denklemler 1 dk
Karmaşık Sayılar 1 dk
Parabol 1,5 dk

Not: Toplam: 40 dk + Kalan vakit çözülemeyen sorulara dönmek veya tekrar için kullanılır.

[thrive_2step id=’11446′][thrive_link color=’blue’ link=” target=’_self’ size=’big’ align=’full’]BU TABLOYU PDF OLARAK INDIR[/thrive_link][/thrive_2step]

 

BİLAL İ. FEYZİOĞLU

Matematik Öğretmeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir