2018 YGS’ye Nasıl Hazırlanabilirim?

Bu yazı daha önce Edebiyat Semineri sitesinde yayınlanmıştır.

Bu yazıyı yazma sebebim, sınav sonuçları açıklandıktan sonra özellikle 11. sınıfta okuyan ve gelecek sene YGS ve LYS’ye girecek olan pek çok öğrenci arkadaşımdan “Nasıl kazandın?” sorusunu duymuş olmamdır. Sınav sürecinde edindiğim tecrübeleri sizlerle ayrıntılı bir şekilde paylaşmak istiyorum.

Öncelikle şu noktayı belirtmeliyim ki bu çalışma sistemi tamamen kişiseldir. Siz kendi sisteminizi hazırlarken benim kullandığım yöntemlerin bazılarını kullanır, bazılarını değiştirerek  kullanır, bazılarını da kullanmayabilirsiniz. Bu gayet tabiidir. Şunu söylemeliyim ki “kendi öğrenme yönteminizi” bulmanız sınav başarınız için çok ama çok önemlidir. Bana göre bu da ancak farklı yöntemleri deneyerek olabilir.

İkinci olarak ben sınava TM bölümünden hazırlandığım için özelikle kaynak tavsiyelerim sayısalcı arkadaşlarıma uygun olmayabilir. Ama genel çalışma yöntemi, sınava hazırlanan her öğrenci için geçerlidir.

Evet, artık başlayabiliriz.

Yazımı şu şekilde dört bölüme ayırdım:

 1. 9-11. Sınıf Dönemi
 2. 11. Sınıf Yaz Dönemi
 3. YGS Dönemi
 4. LYS Dönemi

1. BÖLÜM:

9-11. Sınıf Dönemi: Bu dönem, sınav hazırlığındaki en önemli dönemdir. Şu an bu yazıyı okuyan çoğu kişinin de tecrübe ettiği gibi “Temelim yok!” sözündeki “Temel” kısmının oluşması bu dönemde gerçekleşir.

Uzun lafın kısası bu yıllarınızı boş geçirmeyin. Dersleri takip edin. Derste işlenen konuları önemli ya da önemsiz ayrımı yapmadan dinleyin ve öğrenmeye çalışın. “Aman bu ne işime yarayacak!” mantığından kurtulun. Çünkü sınavda çıkan soruların tamamına yakını derslerde işlenen konulardan çıkıyor.

Sınıfta ders dinlenmiyor olabilir, herkes başka havada olabilir. Ama eğer ders işleniyorsa anlatılanları mutlaka ama mutlaka dinlemeye ve anlamaya çalışın. Anlamadığınız yeri de asla pas geçmeyin. Mutlaka sorun. Derste anlamadan geçtiğiniz her konu ileride konu eksiği olarak size geri dönecek. Ne kadar çok “Sonra bakarım.” deyip geçerseniz 12. sınıfta işiniz o kadar zor olacak.

2. BÖLÜM:

11. Sınıf Yaz Dönemi: Öğrencilerin biraz biraz sınavın varlığını hissettiği dönemdir. Ben bu dönemde YGS Fen derslerine çalıştım. Tabii ki 11. sınıfta diğer dersleri kabaca bitirmiştim.Fen dersleri için “FEM SİMETRİ” seti güzeldi. Ayrıca biyolojiye merakım olduğundan “PALME YGS-LYS BİYOLOJİ” kitabının YGS kısmına da çalışmıştım. Haftada bir “KÖRFEZ YGS İNTERAFTİF DENEME” çözüyordum. Bu denemenin “Analizini” (Biraz sonra bu yöntemi anlatacağım.) yapıp kendi oluşturduğum deftere beğendiğim soruları yapıştırıyordum.

DENEME ANALİZİ YÖNTEMİ: Evde ya da dershanede denemeyi çözdünüz. Deneme iyi veya kötü geçti. Sorun yok. Yapmanız gereken ilk şey deneme kitapçığını eve sağ salim ulaştırmak. Daha sonra biraz dinlenip kendinize geldikten sonra denemeyi olduğunuz gün cevap anahtarındaki doğru ve yanlışları kitapçık üzerine işaretlemek. İşaretlemeyi yaptıktan sonra önce yanlışlardan başlamak üzere sırasıyla boş sorularınızı ve son olarak da doğru sorularınızı gözden geçirmelisiniz.

Çok önemli gördüğüm için bu yöntemi ayrıntılı bir şekilde anlatmak istiyorum.

Yanlış: Emin olun bu aşama denemeyi çözmekten daha önemli. Bu soruyu neden yanlış yaptım? Bu sorudaki yanlışım konu eksikliğinden ise nasıl tamamlarım? Dikkat hatası ise çok fazla oluyor mu?Sorunun doğru çözümü nasıldır? (Ben genelde video çözümlü denemeleri tercih ederim.)

Boş: Bu soruyu neden boş bıraktım? Ve “yanlış” kısmındaki gibi benzer sorularla devam eder…

Doğru: Bence çoğu öğrencinin atladığı önemli kısımlardan birisidir. Bir soruyu çözdünüz ve doğru yaptınız. Ama bu soruyu tamamen anlayarak mı doğru yaptınız? Kendi tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim ki bir denemede birçok soruyu tam emin olmadan bilgi eksiklerinize rağmen doğru yaparsınız. İşte kritik nokta burası: Bilgi eksikliklerimiz! Bir konuyu baştan sona çalışmak yerine denemedeki sorulardan eksik olduğumuz küçük parçalarını tespit etmek. Ve bu kırıntıların üzerine gitmek. İnanın gerçek sınavda da birçok soru yapacaksınız tamamladığınız bilgi eksikleri sayesinde.

Bunda sonraki kısım tamamen sizin inisiyatifinize kalmış. Ben analizini yaptığım denemeleri gerçek sınavlara kadar sakladım. Çünkü deneme çözdükçe soru tiplerine alışacaksınız. Önceki denemelerdeki soru çözümleri bazen işinize yarayabiliyor. Yahut yanlışlarınız üzerinden şöyle kısa bir tekrar da kendinizi iyi hissetmenize yardımcı  olabiliyor.

11. sınıf yazında ayrıca internetten dersleri de dinliyordum. Özellikle YGS’de Fen çözmek isteyen TM bölümlü arkadaşlara gerçekten faydası oluyor. Ben sadece bu sitelerden çalışmadım. Okul ve dershane hocalarımın da çok faydası oldu ama bu  kaynakları da sizinle paylaşmadan geçemeyeceğim.

TM için Fen Konu Anlatımları

TEKRAR-ÖNEMİ-YÖNTEMİ: “Et tekraru ahsen velev kâne 180” (Tekrar etmek güzeldir, yüz seksen defa da olsa.) şeklinde bir deyiş vardır. Yapılan akademik çalışmalar da göstermektedir ki tekrar edilmeyen bilgiler çok çabuk unutulur.

Peki, tekrar nasıl yapılmalı? Defteri açıp baştan sona okumalı mıyız?

Bence tekrar kısa olmalı. Tekrar için 15 dakikadan fazla ayrılmamalı. Kısa bir konuya bakma. Ardından test çözme olabilir. Ben bu yöntemi kullanıyordum.

Bu bölümü geçmeden önce sizlerle Melik Duyar’ın Fotoğrafik Hafıza kitabından aldığım görselleri de paylaşmak istiyorum.

Melik Duyar’ın kitabından tekrar süreleri grafiği

Böylece 11. sınıf yaz dönemini bitirmiş olduk. Yakında okullar açılacak ona göre ????

 YGS’ye nasıl hazırlanabilirim?

YGS Dönemi:

Eylül ile birlikte okullar açıldı arkadaşlar. Bu arada Eylül demişken Hilmi  Yavuz’un çok beğendiğim “Eylül” şiirini okumanızı tavsiye ederim. ☺

İlk aylar sınıfınızdaki, okulunuzdaki, şehrinizdeki hatta ülkenizdeki bütün arkadaşlarınız çok iyi çalışacaklardır. Ama sonrasında bu tempoyu devam ettirebilenler genellikle kazanabileceklerdir. Öncelikle bu durumu sakın unutmayın.

İlk aylar YGS’ye sıfırdan başladım. Tabii ki LYS konularına da başladım. Bu sınavlar bir bütündür. YGS dönemi LYS çalışılmaz diyerek ayırmak büyük bir hatadır.

LYS Matematik konularına Simetri Setinden başladım. Zaten geçen senelerden yahut yazdan çoğu bitmişti. Yine de kitapları genel olarak taradım. Yanlış sorularımı kestim. Hocalara çözdürdüm (Anlayana kadar!). Bölmeli küçük bir dosyam vardı. Bu dosyayı ders ders ayırdım. Kestiğim soruları bu dosyada sınıflandırdım. Sene başından böyle bir dosyanızın olması gerçekten işinize yarayacaktır. Hem böylece sorularınızı çözecek hocalarınızı da bekletmemiş olursunuz.

YGS kısmında ise Fen konularına biraz daha az vakit ayırdım. Matematik-Geometri dershanede en baştan başlamıştık. Dershane benim için tekrar mahiyetinde oldu. Dershanenin verdiği testleri çözüyordum. Ayrıca Karekök MPS Seti’nden (Zor bir settir önce Fem Simetriyi tavsiye ederim.) yanlışım çıkan konuları ayrıntılı çalışıyordum. Bu setin özellikle Geometrisi çok hoşuma gitmişti. Ayrıca dershanede veya okulda hocanın tahtaya çözdüğü beğendiğim soruları telefon veya tabletle çekiyordum. Daha sonra da tekrar ediyordum. Bu şekilde önemli soru tiplerini öğrenmeye başladım.

Şimdi de ay ay öğrenci durumlarını inceleyelim:

Eylül-Ekim-Kasım: Herkes süper çalışır. Soru çözüm saatlerinde boş yer bulamazsınız. Siz de herkes gibi çok çalışın.

Aralık-Ocak: Yavaş yavaş tempo düşer. Bazılarında sıfırlanır. Eğer yanınızdaki arkadaşlarınız çalışmıyorsa bu arkadaş grubunu kesinlikle bırakın.

Şubat-Mart: Sınav yaklaştıkça heyecanlanan kesimler olur. Yahut “bu sene olmayacak seneye” grubu… İkisine de takılmayın. Sadece işinize bakın. ☺

Neredeyse unutacaktık. Yarıyıl Tatilinde ne yapacağız? Ben Fem Dergilerinin hepsini bitirmiştim. Bu şekilde kendimi sınava hazır hissettim. Belki de gerek yoktu. Ama yine de genel bir konu tekrarı psikolojinizi rahatlatacaktır. Yarıyıldan sonra da piyasada ne kadar deneme varsa hepsini çözmeye çalışın. Kendinizle yarışın. Çözebildiğiniz kadar çok çözün ve anlamadığınız soruları çözdürün hocalarınıza, arkadaşlarınıza.

Ayrıca son aylarda dershaneye gidip gitmeme  sorunu yaşayacaksınız. Birkaç gün evde kendinizi deneyin. Eğer rehavete kapılmadıysanız kapılıncaya kadar dershaneye gitmeyin. Temponuz düşüp geç kalkmaya başlayınca dershaneye de başlayın. ☺

Hepinize iyi çalışmalar!

Yorumlarınızı bekliyorum.

 

“2018 YGS’ye Nasıl Hazırlanabilirim?” için 55 cevap

  1. Neden çalışamıyorsun? Önce bu soruya odaklan ve nedenlerini araştır. Daha sonra bunlara çözüm bulmaya çalışalım. Biraz daha ayrıntılı bir açıklama yapabilirsen daha iyi yardımcı olabilirim.

   1. Meraba ben Anadolu Öğretmen lisesinde 11. Sınıf öğrencisiyim, okul birinciliğim de var ve tıp okumak istiyorum ahım şahım iyi görmüyorum kendimi ama çevrem tarafında beklentiler çok yüksek, hedefim i tıp daha doğrusu verimli çalışamıyorum matematik de sadece belli konularda eksiğim var genelde iyiyim Türkiye de ilk beş bine girsem yeter, motivasyon eksikliğim de var bana öneride bulunabilir misiniz acaba çok memnun olurum şimdiden teşekkürler

 1. Sınav önerileriniz için teşekkürler. Malum YGS sınavına 1.5 aylık bir zaman dilimi kaldı. Bu zaman diliminde nasıl çalışmalıyız, biraz daha detaylı anlatabilir misiniz?

  1. Merhaba İmran,
   Bu konuyla ilgili bir yazı yazmayı düşünüyordum. Sen de tekrar hatırlatmış oldun ve bu şekilde yazma sürecini hızlandıracağımı düşünüyorum.
   Son aylarda YGS çalışmalarıyla ilgili düşüncelerim ise şu şekilde:

   1)Eğer konuları bitirdiyseniz, konu hakimiyetiniz de iyiyse, sürekli deneme çözmenizi tavsiye edebilirim. Biliyorsunuz ki YGS deneme formatında soruluyor. İşte bu yüzden deneme çözmek, hızlanmak için ve soru tiplerinde pratiklik kazanmak için hayati bir öneme sahip.

   2)Son haftalarda MEB ders kitaplarını gözden geçirebilirsin. Geçen sene Biyoloji’den MEB ders kitabındaki bir görselin aynısı YGS’de karşıma çıkmıştı. Hem de küçük bir tekrar oluyor ve sınav öncesi motivasyonunuz artıyor.

   3)Ayrıca çok yanlış yaptığımız konulara ayrı ayrı odaklanmalıyız. Yani nokta atışı yapmalı ve o konulardaki eksiklerimizi kapatmalıyız. Böyle bir çalışma da sınav öncesi net artışı için faydalı olacaktır.

   Şimdilik bunlar aklıma geldi.

   İyi çalışmalar!

 2. Bu sene 11. Sinifa gectim tm ciyim deslerim guzel bu sene ekstra neler yapmaliyimki son sene rahatca sadece soru cozuyum tesekkur ederim

   1. Söylediginiz seyleri yapmak zor degil fakat okul dersleri ne olacak bunun yaninda anadolu lisesinde okuyorum ing alm gibi sevmedigim dersler var tm ciyim ne yapmaliyim bunlari boslamalimiyim tesekkur ederim

    1. Dil derslerini kesinlikle boşlama. Zamanını iyi planla. Bu şekilde hepsi yetişir sen merak etme 🙂
     Ayrıca şunu unutma ki çok aşırı çalışmak değil her gün düzenli çalışmak önemlidir.

 3. ben 12 ye geçtim sayısalım sizce okullar açılana kadar yani 1.5 ay içinde türkçe matematik bi de fen derslerini bitirirsem çok mu karışır. bi de zaten bütün gün evde olduğum için sorun olmaz diye düşünüyorum ama yine de kararsız kaldım

  1. Bence karışmaz. Eğer vaktiniz varsa bitirebilirsiniz. Sadece bir günde hepsine birden çalışmayın. Dersleri gün gün ayırın. Örneğin pazartesi türkçe matematik, salı matematik fen, çarşamba türkçe fen gibi.

   1. mesela bu hafta günde iki konu çalışarak biyoloji bitse diğer hafta kimya yine aynı şekilde iki konu olarak. bu şekilde olsa ?

     1. Ben 10.sinifim ygs ye temelim yok 9.sinifin konularinida biliyom test cozemiyorum ben shan nasil calisabilirim

     2. Merhaba, konuları bilip test çözemiyorsan konuları tekrar etmelisin. Konulara hakimiyetin artıkça testleri çok daha kolay çözmeye başlayacaksın.

 4. Merhaba
  Ben 11.sınıfa geçtim eşit ağırlık öğrencisiyim.
  Bu sene bazı psikolojik ve ailevi sorunlar yaşadım derslerden koptum öyle ki devamsızlıktan kalma sorunum bile oldu.
  Şimdi yavaş yavaş bazı şeyler düzelmişken aklım da başıma geldi.
  10.sınıfın matematiği sıfır bende hiç ders çalışmadım bilmiyorum nasıl toparlayacağım dokuzu onu on biri birden nasıl yürüteceğim
  Bana temelden bi kitap tavsiye edebilir misiniz?
  Bir de benim 10.sinif konularım 11 le ayni anda yetişir mi ?
  Teşekkür ederim şimdiden

  1. Merhaba Gökçe,

   İnsanın başına bazen hoşuna gitmeyen şeyler gelebiliyor. Sorunlarının olmasına üzüldüm. Umarım en kısa zamanda üstesinden gelirsin.

   Bu sene derslerini aksatmadan dikkatli bir şekilde dinlemelisin. 9 ve 10. sınıf konuları için de yavaş yavaş çalışmaya başla. Eski kitapların hala duruyorsa o kitapları bir çalışma programı kapsamında bitir ve çözemeğin soruları hocalarına ya da arkadaşlarına sor.

   Kitap tavsiyelerime sağ taraftaki kategoriler bölümünden ulaşabilirsin. Yİne de temel bir kitap istiyorsan Fem İlk Adım serisini önerebilirim.

   Dediğim gibi 10 ve 11 konuları aynı anda yetişir. Sadece senin her gün düzenli çalışman gerekiyor.

   Eğer hala okumadıysan sol üst köşede bulanan “Buradan Başla” yazısını okumanı da öneririm.

   Şimdiden başarılar dilerim!

 5. selam! ben 12.sinifa gectim sayisal ogrencisiyim yazimi iyi degerlendirdirgimi dunusuyorum zira ygs konularinin yarisindan fazlasi bitmis durumda.ama icimde bikkinlik olustu. simdiden mi diyceksiniz ben de maalesef onaylycam cunku hayatimda ilk defa bu kadar ders calistigimi itiraf edebilirim.konulara calisirken uzerinden zaman gecince unutuyor gibi oluyorum acaba calismaya erken mi basladim?ygsye üc ay kala sil bastan yapmam gerekecek mi?tecrubelerinizden faydalanmak istiyorum bilgilendirirseniz cok sevinirim.Tesekkurler 🙂

  1. Yaz aylarını iyi değerlendirmişsin bu konuda seni tebrik ederim!
   Bitkinlik oluşması normaldir, hatta her zaman olabilir. Bu konuda yapman gereken ise hedeflerini hatırlayıp bu yolda devam ederken önüne engellerin çıkabileceğini bildiğini kabullenmendir. Elbette ki her zaman yolunun üzerinde taşlar ve dikenler olacak sen bu dikenleri ve taşları kaldırarak yoluna devam edeceksin. Kaldırırken de belki biraz acıtacak zorluk çekeceksin ama hedefine ulaştığın zaman bu acılardan eser kalmayacaktır.
   Sürekli tekrar yapmayı da unutma. Hatta aralıklı tekrar denilen bir şey var. Bu kavramı araştırabilirsin. İnsanoğlu unutur. Bu bizim fıtratımızda bulunan bir özellik. Ama hiçbir zaman öğrendiğin her şeyi unutmazsın bu yüzden ne kadar çok tekrar ypar ve daha çok şey öğrenirsen o kadar daha az unutursun.

 6. Ben hangi gün hangi derse çalışmam gerektiğine kaç soru çözmem gerektiğine ve aylık program yapmada zorlanıyorum ne yapmalıyım?

  1. Öncelikle eksik derslerini belirleyip bu eksik derslerindeki konulara öncelik vererek programını ve kaç soru çözeceğini ayarlamalısın. Ayrıca yapabileceğinin biraz daha fazlasını hedef verirsen senin için çok daha iyi olur.

   1. Peki bana örnek bir program hazırlamada yardımcı olabilir misiniz

    2 Eylül 2015 Çarşamba tarihinde, Disqus

 7. Merhaba ben mezun grubunda eşit agırlık ögrencisiyim imkansız diye birşey yoktur lafına inanıp hukuk, psikoloji veya okul öncesi düşünüyorum ama matematik temelim çok az bu konuda yardımcı olurmusun acaba hangı yayınları veya nasıl bi sistemle calısmam gerektiği konusunda

 8. Merhaba.Ben bu sene 11.sınıfa geçtim.Sayısal bölümünde okuyacağım.11.sınıfta YGS konularımı bitirmek istiyorum.Ben şöyle bir plan yaptım; her ay bir derse çalışacağım ve test çözeceğim.Diğer ay da başka bir ders çalışacağım.Ve tabii ki test çözmeyi ihmal etmeyeceğim.Sizce böyle ay ay şeklinde mi çalışmalıyım,yoksa her gün farklı bir ders mi çalışmalıyım? Ve ayrıca Matematik temelim çok fazla iyi değil.Temel oluşturabilmek için sizce nasıl çalışmalıyım?

  1. Bence her ay bir derse çalışmak yerine gün gün çalışmak daha verimli olur. Çünkü insan beyni aynı şeyi yaparsa sıkılır. Bir ay boyunca aynı derse çalışmak muhtemelen senin verimini düşürecektir.

   Matematik için ise ekolhoca.com gibi videolu konu anlatım sitelerinden konuları dinleyerek başlayabilirsin. Sonrasında konu anlatımından çalışıp soru bankasından testlerini çözersin. Her derste olduğu gibi matematik dersi de düzenli çalışma istiyor.

 9. merhabalar. ben 12. sınıfım. daha bu aylardan sınav stresi oluştu. deneme sınavlarından sonra nefes alamaz hale geliyorum. bu stresi nasıl atabilirim? Ve mart ayına kadar netlerimi nasıl yükseltebilirim?

  1. Merhaba, stres olması oldukça normal bir şey. Hatta seni çalışmaya teşvik etmesi koşuluyla bir açıdan da olumlu bir durum. Eğer aşırı derecede değilse sen çalışmlarına devam et stresi önemseme.
   Netlerin yükselmesi de zamanla ve düzenli çalışmayla olacaktır. Bir anda ya da kısa bir sürede aşırı bir artış doğal olmaz. Yavaş yavaş artışı zaten kendin de göreceksin. Bunun için son 15-20 denemelerindeki netleri bir grafik üzerinde incelemen seni motive etmesi açısından faydalı olabilir.

  1. Merhaba, bu şekilde bir his olması normal. Sizin yapmanız gereken bir an önce bir plan hazırlayıp bu plan çerçevesinde devam etmenizdir. Bu sayede ilerlemenizi göreceksiniz ve bu hissi üzerinizden atabileceksiniz.

 10. Ya ben 10.sınıftayım şimdiden stres var off 🙁 plan yapıyorum ama korkuyorum bi yandan ya olmazsa yapamazsam yeterli bulmuyorum yaptığım programı hiçbir zaman sonrada uyamıyorum.

 11. Merhaba ben 10.sınıfta bir anadolu lisesi öğrencisiyim , şimdiden ygs ve lys için aşırı bir strese kapıldım stresimin nedenine baktığım zaman eğitim sistemininde bizi zorladığı üzere hep ezberci giderek yazılıya yönelik çalıştığımı farkına vardım ve 9.sınıf konularının oturmadığını gördüm . Şimdi ne yapacağımı bilmiyorum 10.sınıfın 2.dönemine geçiş yapacağım 9.sınıfı ne zaman tekrar edeceğim , 10.sınıf eksiklerimi ne zaman kapatacağım ve ygs lys için çalışmaya ne zaman başlayacağım 11 sınıf için sayısal alanını seçtim ama hukuk fakültesini istiyorum. Ne yapabilirim bu konuda deneyimli olduğunuz için tavsiye ve görüşlerinizi bekliyorum şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba,
   Öncelikle aşırı strese hiç gerek yok. Henüz hiç geç değil ve yeteri kadar zamanın var. Rahatlamalısın 🙂
   9. Sınıf konularını 10.sınıf yazında kapatabilirsin. Seni o kadar zorlamayacaktır. Yaz için kendine bir çalışma programı hazırla ve 9.sınıf konularını bitirmeye başla 🙂
   11 için sayısal seçmen hukuk kazanamayacağın anlamına gelmez. 12’de eşit ağırlığa geçebilirsin. Hem böylece fen de yaparsın ygs’de. Eğer eşit ağırlık konularını halledersen senin için sayısal olman avantaj olur.
   Blogu takip etmeyi ve blogdaki yazıları okumayı unutma 🙂

 12. Merhaba ben sibel 11. Sınıf. Tm öğrencisiyim 10.sınıf yazından beri matematik çalışıyorum fakat diğer derslere simdi başlamalı mıyim karar veremiyorum sözel dersleri unutuyorum herkes farklı şeyler söylüyor şuan fen bilimleri derslerine çalışmamı söyleyenlerde var , matematik daha önemli yaza kadar mat çalış diyenlerde var bu konudaki görüşlerinizi merak ediyorum

 13. Merhaba şuan 10. sınıftayım 9’da ve 10’un birinci döneminde ders çalışmadım 2.dönem çalışmaya başladım ama yeterince çalışmadım. Fem simetri serisi konu anlatım kitaplarını aldım. (ygs) Nasıl ygs ye hazırlanmalıyım ? bide şöyle bişey daha kimileri hergün farkı derslere çalışıyo kimisi aynı derslere ders bitince başka derse geçiyor . Sonuçta 2 yıl civarı süre kaldı.Bende ders çalışmak istiyorum ama doğru şekilde bana nasıl ders çalışacağım ve nasıl ygs sınavına hazırlanmam gerektiği hakkında yardımcı olurmusunuz ?

 14. merhaba öncelikle teşekkür etmek istiyorum yazdıklarınız tavsiyeleriniz o kadar yol göstericiki.Ben 2012 mezunuyum bu yıl hukuk istediğim için istanbul üniversitesindeki bölümümden ayrıldım yani şuan bi üniversiteden mezun olmam gerekirsen 2017 ygslys için çalışıyorum size sormak istediğim öncelikle hukuku neden tercih ettiğiniz bunu çok merak ediyorum ikinci olarakta sizce 1994 lü biri olarak sizce 2017 ygs lys benim için çok mu geç 🙁 teşekkürler ….

  1. Merhaba,

   Uzunca bir açıklama mümkün olsa da tek bir cümle ile yetinmeye çalışacağım: Hukuk tercih ettim çünkü bireylerin haklarını bu yolla koruyabilirim diye düşündüm.

   2017 YGS sizin için geç değil, otuzlu yaşlarda sınava girmek isteyenleri tanıyorum 🙂

   Ayrıca tecrübeli olmanız sizin için avantaj olacaktır. Bunu gözden kaçırmayın 😉

   Şimdiden başarılar dilerim..

 15. Ben 11.sınıfa geçeceğim.Ama 9. ve 10.sınıftan konu eksiklerim var.Ygs ve lys için aşırı çok strestliyim.Bu yazı değerli geçirmek istiyorum.Sizce ilk önce 9 ve 10’un konularını mı bitirmeliyim? Nasıl bir çalışma programı takip etmeliyim? Yoksa direk ygs ve lys için mi çalışmalıyım? Yardımcı olursanız çok sevinirim.Bu zamana kadar hep özel okula gittim ve 10.sınıfta imamhatipe geçtim ve bu yüzden de derslerim kötü oldu.Ders çalışmak hiç istemedim ama sizin bloğunuzda aklım başıma geldi diyebiliriz.

 16. merhaba öncelikle yazdığınız şeyler için çok teşekkür ederim. ben 11.sınıftayım vee ne yapacağım konusunda inanın çok kararsızım okul derslerine mi çalışayım yoksa okul derslerini bir kenara bırakıp ygs yi bu seneden mi halletmeliyim.hedefim ise diş hekimliği.yardım edermisiniz lütfeen

 17. Ben anadolu lisesinde sayısal 11. Sınıf öğrencisiyim. Yazılarını çok güzel ama tam olarak nasıl ve nerden başlamalıyım bilemiyorum daha bir çok yazınızı göz atacağım merakla okuyorum 🙂 gerçekten sağolun

 18. merhaba ben 11.sınıf tm öğrencisiyim kendime nasıl bir düzen ayarlamalıyım bilemiyorum kafam çok karıştı yardımcı olabilir misiniz ?

  1. Merhaba sitedeki çalışma programlarına bakabilirsin. O programlara uyarak kendine bir çalışma düzeni oluşturabilirsin.

 19. Merhaba, ben meslek lisesi öğrencisiyim. Daha 10.sınıf olmama rağmen çalışmaya başlamak istiyorum. Birçok yazı inceledim. Birkaç siteye baktım. Genelde sayısal alanın daha iyi olması gerekiyormuş, yüksek puanlar için. Ben ise sözelciyim. Bilişim okuyorum bu arada. Üniversite de bilişim üzerine meslekler düşünüyorum. Ama hala nereden başlamam gerektiğini anlayamadım. Sizce sözeldeki bilgilerimi mi kuvvetlendirmeliyim yoksa sayısal için şimdiden çalışmalımıyım? Benim matematiğim çok çok kötüdür maalesef. Çok kararsız kaldım. Cevaplayan olursa çok sevinirim 🙂

  1. Merhaba sözel konusunda daha iyi olduğunu anlıyorum. Bence sayısal konulara başlayabilirsin. Daha önünde birkaç sene bulunuyor ve sayısal alanda kendini geliştirmek için yeterli bence.

 20. Merhabalar ben 12.sınıf örencisiyim ama daha önce hiç ygsye çalışmadım 2018de ygse sınavına gireceğim ama ben ygs2 yle alan bir bölümü okumak istiyorum 270 puanlık yani ben ygs2 ağırlıklı çalışmak istiyorum nerden başlamalıyım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir