YGS Son 2 Ay Kaldı? Birbirinden Güzel 7 Tavsiye!

Bu yazımda YGS son 2 ay kalmasıyla dikkat etmeniz gereken 7 madde üzerinde duracağım:

Bu yazıyı hiç düşünmemiştim. Sevgili okuyucularım, arkadaşlarım(yani siz) karar verdiniz.

İşte olay tam şu şekilde gelişti:

ygs on iki ay kaldı nasıl çalışmalıyım

YGS’ye son 2 ay kaldı.

Bu bir gerçek.

Zamanı geri alabilir miyiz?

Hayır!

Pişmanlık fayda eder mi?

Hayır!

Panik olmaya gerek var mı?

Hayır!

Not: Eğer hiç başlamadım ve çok panik oldum diyorsan madde 7’yi hemen oku sonra başa dön.

Haydi başlayalım öyleyse!

1)Deneme mi Konu mu Soru mu?

Hepsini bir arada yürütmelisin. Nasıl ki bir kuş tek kanadıyla uçamaz, sınava hazırlanan bir öğrenci de konu çalışma ve soru çözme kanatları olmadan başarıya doğru kanat çırpamaz. Daha doğrusu havalanamaz, uçamaz.YGS Son 2 ay kaldı

O halde deneme ağırlıklı olmak üzere hem konu çalışmalı hem de soru çözmelisin.

Nasıl mı yapacaksın?

*Önce bir deneme çöz

*Yanlışlarını bul

*Neden yanlış yaptığını tespit et ve konu eksiklerini ortaya çıkart

*Konu eksiklerini tamamla

*Bir deneme daha çöz

2) Çıkmış Soruları Çöz

Çıkmış sorular sana çıkabilecek sorular hakkında ip uçları verecektir. Bu ipuçlarını iyi değerlendir. ÖSYM’nin soru tiplerini kavramaya çalış.

Çıkmış soruları sene sıralamasına göre sondan başa doğru çöz. Örneğin ilk olarak 2015 soruları çöz. Sonra 2014 sorularını, sonra 2013…

Genelde aynı tip sorular çıkar sınavlarda. Zaten bu çalışmayı yapınca sen de fark edeceksin çıkabilecek soru tiplerini.

Bu bölümle ilgili mutlaka okuman gereken yazıları listeliyorum. Üşenme sakın, hemen başlarsan çok uzun sürmeyecektir:

*Soru Tipi

*2015 YGS Değerlendirmeleri;

3) LYS çalışmayı unutma!

LYS’nin ne kadar önemli olduğunu biliyorsun. Henüz tecrübe ettin ya da etmedin sınavı LYS kazandıracak.  Bu yüzden YGS ve LYS dengesini korumak son aylarda olmazsa olmazlardan.

Öncelikle birkaç miti düzeltmekle işe başlayayım.

YGS ÖNCESİ LYS MİTLERİ

*Eğer erken başlarsam LYS Edebiyatta ezberlediklerimi unuturum:

Hayır unutmazsın. Sakın böyle bir hataya düşme. Yaratılıştan sahip olduğumuz muhteşem beynimiz kesinlikle bu kadar kısa bir sürede bütün öğrendiğini unutmaz, açıkçası unutamaz. Sadece sana unuttun gibi gelir ama o bilgiler beyninde gerekli yerlerde açığa çıkmak için gerekli anı beklemektedir.

Hemen edebiyat çalışmaya başla az da olsa.

Başlamak bitirmenin yarısıdır!

*YGS sonrası LYS yetişir, şimdiden başlamaya gerek yok:

Kesinlikle durum böyle değil. YGS sonrası havalar ısınacak, stres artacak. Arkadaşların bir bir çalışmayı bırakmaya başlayacak. Belki aile kanadından küçük küçük tepkiler gelmeye başlayacak. Ya da Allah korusun hiç beklemediğin ve seni fiziksel ya da psikolojik olarak etkileyecek bir olay olacak.

Felaket tellallığı yapmıyorum. Bunların hiçbirisi olmayabilir ama öncesinde tedbir almak gerekiyor.

Yani diyeceğim şu ki LYS’ye bir an önce başlamalısın ki YGS sonrası olumsuz bir durum olursa telafi edecek zamanın ve enerjin olsun.

LYS çalışmaya başlayacaksın değil mi?

EVET!

Peki bu YGS ve LYS çalışma dengesi nasıl kurulmalı? Çalışmamın ne kadarını LYS’ye ayırmalıyım?

Bence son iki aya girdiğimiz için çalışmanın büyük bir bölümünü LYS’ye ayırmak mantıklı değil. Her ne kadar LYS çok önemli olsa da yaklaşan YGS karşısında psikolojik olarak YGS çalışma isteğin daha fazla olacaktır. Bu yüzden %35 LYS, %65 YGS oranında çalışabilirsin.

Yani,

10 saatlik bir çalışmanın;

3,5 saat, LYS

6,5 saati YGS

çalışmalısın.

4)MEB Kitapları:

Geçen seneki yazıda da bahsetmem rağmen bir kere daha değinmeden yapamayacağım.

MEB kitaplarına mutlaka göz atmalısın.

Özellikle son haftalarda bir roman okur gibi MEB ders kitaplarını okuman hem tekrar olacak hem de ÖSYM’nin soru stiline aşinalığın artacak.

5)Soru çözerken masa sandalye kullanmak ve dikkat dağıtıcı etkenleri kaldırmak:

Eğer kanepede uzanarak ders çalışmayı sevenlerdensen son iki ayda masa sandalye kullanma imkanın varsa bu imkanlardan faydalanman gerekiyor.

Genelde uzanarak çalışanların çalışma esnasında uykusu geliyor. Sana da olmuştur değil mi? Benim uykum geliyor şahsen 🙂 Bu yüzden masa başında çalışmak disiplin açısından ve verimi artırması sebebiyle önemli.

Masada ya da herhangi bir yerde çalışırken 2T 1B ‘den uzak durmalısın. Bu şifreyi çözebileceğini biliyorum: Telefon, televizyon, bilgisayar.

2T 1B senin dikkatini dağıtmakla kalmaz, çalışma saatini çalar. Bir whatsapp mesajı derken elin facebook’a kayar, birkaç Instagram fotoğrafı beğendikten sonra en azından yarım saatini çalmıştır telefonun. Bu hırsızlığa bir dur de!

6) Tecrübelilerin tavsiyelerini oku, dinle. Ama kendine özgü yöntemlerden de vazgeçme!

Sınav tecrübem yazılarını mutlaka oku. Bu yazılarda senin geçtiğin yollardan geçmiş öğrencilerin tecrübelerini, tavsiyelerini bulacaksın.

Ama sakın unutma ki her insan özeldir ve değerlidir!

Eğer kendinde çok iyi işleyen bir yöntemin varsa bu yöntemi kimsenin değiştirmesine izin verme. Seni senden daha iyi bilebilecek bir insan yoktur. Kendi geminin kaptanı ol, dümeni kimseye verme ama tavsiyeleri de kulak ardı etme.

7) YGS çalışmaya hiç başlamadım. Çok panik oldum. Ne yapacağımı bilmiyorum.

Şunu unutmamak lazım ki zararın neresinden dönülürse kârdır. Eğer hiç başlamadıysan hemen başla.

Başlıyor musun?

Anlaştık o zaman?

Nasıl ve nereden başlayacağın sorularını yanıtlayayım öyleyse 🙂

YGS için kaynak tavsiyelerime göz at; Türkçe, Mat, Sosyal, Fen.

Çalışma programını incele ve ulaşabileceğin bir cihaza kaydet, hatta yazıcıdan çıktı da alabilirsin: 1.Ay, 2. Ay, 3. Ay.

Kendi seviyene göre kaynaklar seç ve bu kaynakları temin et. Eğer kaynakların varsa kendi kaynakların da olur.

Çalışma programından ders ve konu sınırlaması yap:

Senin için önemli dersleri seç. Örneğin eşit ağırlık öğrencisiysen Türkçe, mat, sosyal.

Senin için kolay konuları seç: Az çok konular hakkında fikrin vardır ve hangi konuya yatkınsan o konuları çalışmaya başla.

Bu seçtiğin konularla benim hazırladığım çalışma programını örnek alarak kendine 1.5 aylık bir program oluştur. Geriye 2 haftan kalacak. Bu son iki haftayı da test ve deneme çözerek geçir.

İşte bu şekilde, panik olmaya gerek yok. Yeterli düzenli ve sistemli bir çalışman olsun 🙂

 

Yazıyı paylaşanın netleri artacakmış 🙂 

“YGS Son 2 Ay Kaldı? Birbirinden Güzel 7 Tavsiye!” için 17 cevap

 1. Evet iki ay kaldı ne olacak göreceğiz. Benim için yeni olan şey bu iki hatta üç aşamalı sınav. Daha önce 1 defa öss ye girdim. O zaman her şey bir anda olup bitiyordu. Sınav sistemine biz karar veremiyorsak (ki öyle) buna adapte olmaya başarmalıyız. Ben yapamıyorum ama bence hiç birşey düşünmeden sadece sınav anına konsantre olmalıyız. Yani yok kazanamazsam ne olur ya da daha sonrası için YGS den bu kadar aldım şimdi ne yapacağım gibi şeyleri bırakmak lazım. İki ay sonra ilk sınava girilecek daha sonra pazartesiden itibaren çalışmaya ara vermeden devam etmeli. Bırakalım bu senede bahar yaz bize gelmesin. Sıcaktı şuydu buydu bahane olmasın. İşte yazması çok rahat önemli olan uygulamada…

  1. “Bırakalım bu senede bahar yaz bize gelmesin. Sıcaktı şuydu buydu bahane olmasın. İşte yazması çok rahat önemli olan uygulamada…” bu kismi cok begendim. Dedigin gibi uygulamak cok onemli ve ayni zamanda da zor..

 2. iyi günler bende ygs 2 ile gitmek istiyorm ne kadar calıssamda denemede yapamıyorum yanlıs cıkıyor ne yapmam lazım ne yapmam lazım 🙁 ? teşekkürler simdiden

 3. Ömer Ağabey merhaba ??
  Özdebir in Türkiye geneli 2. Denemesine 75 bin kisi katılmış. Ygs4 de 13 bin, ygs5 te 20 bindeyim. Bunu ygs ye göre ayarlarsak ortalama kaç bin de olurum bir tahmin yapabilir misin? ? Teşekkür ederim. ???

  1. YGS’ye göre oranlayıp bir sıralama elde etme bence pek doğru olmaz. Her şey değişebilir YGS’de. Yine de bir tahminde bulunayım 🙂 YGS’de 20 bin ile 50 bin arasında bir şey olurdu muhtemelen.

 4. Yoruma eklemeyi unuttum. Yazılarını etütte sınıftakilere okuyorum – sınıfın rehber öğretmeni oluyorum- bizim için çok faydalı oluyor ☺ çook teşekkür ederiz ?????

 5. ben bu konu hakkında değilde sana bir soru sorcaktımsence ygs için ales çıkmış sorusu çzöemk faydalı mı

 6. Merhaba Ben 70 net yapiyorum ygs de. Lys denmelerim biraz daha iyi oluyor ygsye gore. Sizce tip kazanabilir miyim?

  1. Merhaba Beyza
   LYS’yi boşlamamak kaydıyla YGS’ye ağırlık vermen daha iyi olabilir. Tıp için birazcık daha yükseltmen gerekiyor. Ama kalan sürede ne kadar verimli vakit geçirirsen YGS adına, o derece fayda alabilirsin.
   BAŞARILAR 🙂

 7. Deneme çözerken sayısalcı için hangi testten başlamayı tavsiye edersiniz yani türkçe sosyal matematik fen siralamasi nasil olmali sizce

 8. Oncelikle merhaba ben tm ogrencisiyim ve her tm ci gibi ygs denemelerinde turkcek sosyal bolumu cok guzel ama mat bolumu pek parlak olmuyor yapmaya calisiyorum konu calisiyorum soru cozuyorum ama bir yerde tikaniyorum sizce 2 ayda mat fonk polinom parabol ve problemler yetisir mi

  1. Merhaba Gözde,

   Konuları kısmen bildiğini varsayarak söyleyebilirim ki evet yetişir. Ancak özellikle problemler için çok fazla pratiğe ihtiyacın var. Ayrıca ALES tipi dediğimiz problem tarzları sınava yönelik iyi bir hamle olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir