All Is Well (Her şey yolunda)

Merhaba arkadaşlar! Öncelikle, YGS sonrası gönlünüzden geçen puan yahut sıralamayı aldığınızı temenni ederek önünüzde uzanan süreçle ilgili fikrimi sizinle paylaşmak istiyorum.

Aslında yazım, YGS’den tam da istediği puanı ya da sıralamayı alamayanlar için diyebilirim.

Bu noktada özetle söylenmesi gereken şu ki: Kesinlikle, “seneye artık” psikolojisine girmeyin!

Kendimden örnek verecek olursam: YGS-5 sıralamam 21.875  iken LYS ile TM-2’de sıralamamı 3.683’e çekmeyi başardım. Bu, kimileriniz için pek parlak bir sonuç olmayabilir fakat bir emsal teşkil etmesi açısından yorumlayabilirsiniz. Üstelik sonuç tablosu incelendiğinde, LYS matematiğimin hiç de iç açıcı olmadığını görebilirsiniz. Öte yandan iyi bir coğrafya – edebiyat – geometri sonuç kombinasyonunun, sıralamayı ne derecede etkilediğini de gözlemleyebilirsiniz. Benim başaramadığım LYS matematik kısmını da halledebilirseniz, ne kadar farklı sonuçlar elde edebileceğinizi az çok tahmin edebilirsiniz.

Burada, böyle bir sonuç elde etmemde en etkili faktör, her ne kadar LYS’ye yeterince ve planlı çalışmam olsa da ikinci derecedeki en önemli faktör ise “Ben bu işte sonuna kadar gideceğim ve emeğimin karşılığını inşallah bu sene alacağım!” psikolojisine sahip olmamdı. Zaten beni LYS’ye yeterli ve düzenli çalışmaya iten faktör de buydu.

O süreçte (YGS sonrası) tanıdığım bazı arkadaşlar vardı. Onlar “seneye artık” psikolojisine girmişlerdi. (ki onlardan bazıları, ta en başından bu düşüncedeydiler) Kendilerini buna inandırmalarından, şartlandırmalarından olsa gerek, gerçekten de bir sonraki sene yerleşebilmişlerdi.

Sizlere önerim şu ki: LYS’nin son sınavından çıkana kadar “seneye artık” psikolojisini rafa kaldırın. Bu noktada size gerekli psikoloji, “All is well!” yani “Her şey yolunda”dır. Böylelikle, inanıyorum ki odaklanma gücünüzün ve çalışma azminizin arttığına şahit olacaksınız.

Sınav sonuç tablolarımı fikir vermesi açısından  aşağıda yayınladım.

Emeğinizin karşılığını almanız dileğiyle…

ygs-sonrasi-ygs-siralama-muhammet-ciftci

ygs-sonrasi-Lys-siralama-muhammet-ciftci

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir