YGS Tarih Nasıl Fullenir? | Ekin Kazancı

Yükseköğretim geçiş sınavında tarih dersinden 17 soru sorulmaktadır. Sosyal alanından cevaplayacağınız 17 soru yalnızca sözel, dil ve eşit ağırlık öğrencileri için değil, sayısal öğrencileri için de büyük önem arz etmektedir. Peki, sizi binlerce rakibinizin önüne geçirecek bu 17 soruyu doğru cevaplamak için, tarih dersine nasıl yaklaşmalıyız?

YGS Tarih Nasıl Çalışılır?

Tarih dersine çalışırken, kısa notlar ya da konu özetli kitaplardan yararlanın.

Kalın kitaplardan, tüm konuları tek tek okumanız, büyük zaman kaybetmenize neden olacaktır.

Kısa anlatımlardan konulara çalışarak, konu hakkında fikir sahibi olduktan sonra, soru çözümüne geçin.

Soru çözümü sırasında, tarih dersi ile ilgili pek çok soru türünü görecek ve kavrayabileceksiniz.

Derine dalıp gereksiz zaman kaybı yaşamayın.

Az tekrar bol soru çözün. Bazı soru bankaları sürekli kendini tekrar ettiğinden dolayı çeşitli yayınlara bakın. Unutmayın önemli olan çok soru çözmek değil nitelikli soru çözmektir.

Soru gelme olasılığı yüksek yerlerden çalışın. Sorular daha çok Atatürk İlke ve İnkılapları ve Osmanlı tarihinden geliyor olması, tarihe yeterli zaman ayıramayanlar için çalışılması gereken en önemli yerler.

Sayısal puanlarına katkısı az olan bir ders olsa da yine de bu puan türü ile ilgili hazırlık yapacak adayların öğrenebilecekleri ve bazı sorularını rahatlıkla cevaplandırabilecekleri bir ders.

ygs tarih

Test Çözmede Dikkat Edilecek Noktalar

Öncüllü Tarih Soruları

Soruda verilmeyen hiçbir bilginin cevabı sizden istenmez. Bu soruları yorum gücünüz ile cevaplandırmanız gerekmektedir. Bol soru çözerek bu tarz sorularda yaşadığınız zorlukları aşabilirsiniz. Veya bu tarz sorularda seçenekleri eleyerek doğru cevaba ulaşabilirsiniz.

Bilgi Yoklayıcı Tarih Soruları

Bu tip soruları çözmek için sistemli tekrarlar önemlidir. Bilgileri kodlama yolu ile de kalıcı hale getirebilirsiniz. Kendinizde kodlamalar yapabilirsiniz. Ayrıca çabuk unutulacak bilgileri ders çalışırken görebileceğiniz bir yere küçük kâğıtlara yazarak asarsanız soruları çözerken hayalinizde gözünüzün önüne getirebilirsiniz.

Paragraf Tipi Tarih Soruları

Ön bilgi amacıyla verilip bizlerden yorum istenen sorulardır; bu sorularda paragrafla seçenekler arasında bağlantı kurulması gerekir böylece yorum gücümüz yoklanır. Bu tip sorularda sorunun köküne dikkat etmelisiniz. Soru metninde yer alan önemli kelimelerin altını çizin. Seçenekleri eleyerek yapabileceğiniz gibi sadece paragrafa odaklanarak soruyu cevaplandırabilirsiniz. Bol kitap okumanızda önemli bir husustur.

Kronoloji Soruları

Bu tarz sorular YGS de çok fazla çıkmıyor. Kronolojik tarihler çok çabuk unutulurlar. ÖSYM bu tarz sormaktan ziyade olayın mantığını sebep sonuç ilişkisini, bağlantıları, olayların sıralarını bilmemizi istiyor. Yani Amasya Görüşmelerinin 22 Ekim 1919 tarihinde olduğundan ziyade Erzurum Kongresinden sonra olduğunu bilmeliyiz.

Çıkmış Tarih Soruları

YGS tarih konuları yıllardır aynı, soracakları tüm konular belli bu yüzden yapacakları tek şey soru niteliğini değiştirmek, soruyu daha farklı nasıl sorabilirim? Diye düşünmek. ÖSYM’nin düşünme sistemini anlamak için mutlaka çıkmış sorulara bakılmalı. Sınava en az bir ay kala tüm soruları çözün.

Olmazsa Olmaz Tarihi Kavramlar

MİLADİ TAKVİM

Güneş yılı esasına dayanan bu takvimde bir yıl 365 gün, 6 saattir. “0” yılı başlangıç yılı olup, Hz. İsa’nın doğum tarihi olarak kabul edilir. Yüzyıl bir asır olarak kabul edilir. Her asır veya yüzyıl kendi içerisinde yarı asır, çeyrek asır olarak bölümlere ayrılır. ¥ MÖ yıllarda sayı büyüdükçe günümüzden uzaklaşılır. MS yıllarda sayı büyüdükçe günümüze yaklaşılır.

TARİHİ ÇAĞLARA AYIRMA

ygs tarihi caglar

Tarihte meydana gelen olayların incelenmesini kolaylaştırmak ve karşılaştırmasını yapabilmek için, tarihsel süreç çağlara ayrılmıştır. Tarih çağlara ayrılırken insanlığın gelişiminde değişimler ve yenilikler dikkate alınır. Bundan dolayı, Sümerler tarafından yaklaşık MÖ 3200’lü yıllarda yazının bulunması tarihi iki ana bölüme ayırmıştır.

ROMEN RAKAMLARI

Son günlerde denemelerde gördüğüm Osmanlı Devleti’nin XV. yüzyıldaki durumuyla ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi yanlıştır gibi sorular gördüğüm için hatırlatma amaçlı eklemek istedim. Romen yani Roma Rakamlarının mantığı, aslında oldukça basittir. Temel sayıları öğrendikten sonra sadece birkaç önemli kuralı bilmeniz yeterli olacaktır. Ð Bir Simgeyi yan yana olacak şekilde en fazla üç kere yineleyebilirsiniz, Sayıdaki Roma rakamlarıyla yazılan en büyük simge temel olarak alınır ve buna göre;  Eğer Bir Simge; kendinden daha büyük bir simgenin veya temel simgenin soluna gelirse çıkartılır,  Temel Simgenin sağındaki daha küçük olan simgeler ise toplanır. Bu şekilde temel simgenin hem sağına hem soluna daha küçük Roma rakamları getirilebilir ve farklı sayılar elde edilebilir, Özellikle 14, 21 YY. Arasındaki tarihleri bilmekte fayda var.

Yazımın sonuna gelirken, sizlerin ne gibi püf noktalara dikkat ediyorsunuz? Beğendiğiniz yerler neresi? Katılmadığınız yönler var mı? Yorumlara bırakırsanız mutlu olurum. Teşekkür ederim arkadaşlar, başarılar 🙂

“YGS Tarih Nasıl Fullenir? | Ekin Kazancı” için 2 cevap

    1. Şule merhaba , sorunun tam cevabı maalesef yok fakat Osmanlı daha geniş kapsamlı olduğu için burayı tercih edebilirler. Sınava az kaldı bu süre zarfında Osmanlı son dönemleri ıslahatları , Atatürk dış dönem ve inkılaplara ağırlık vermeni tavsiye ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir