YGS’ye Az Kala ve Hukuk Hedefi | Alparslan KILIÇ

Merhaba Değerli Arkadaşlar,

Bu yazıda sizlere hukuk fakültesinin ilk dönemini sağ salim bitirmiş bir kişi olarak, özellikle hedefi hukuk olan arkadaşlara yönelik YGS&LYS ve devamıyla ilgili bilgi ve birikimimi aktarmaya çalışacağım. Bildiğiniz gibi sınava yaklaşık bir ay kaldı. Çok iyi bir programla hazırlanmış olsanız bile sınava yaklaşırken mental olarak düşüş yaşayabilirsiniz. Öncelikle bu düşüşlerden korkmayın, bunlar gayet doğal şeyler olup kısa zamanda atlatabileceğiniz şeylerdir. Böyle dönemlerde çalışmayı tamamen bırakmamakla beraber kendinizi de zorlamayın, zira siz zorladıkça düşüşünüz daha da derinleşebilir.

Çalışma sürenizi biraz daha kısaltıp kendinize vakit verin. Ailenizle vakit geçirebilir yahut arkadaşlarınızla buluşabilirsiniz. Demek istediğim şu ki; hayatın devam ettiğinin farkına varın.

İkinci bir husus olarak, artık paniklemenize gerek yok.

Konularınızın neredeyse hepsi bitmiş durumda, artık soru odaklı çalışmalısınız. Çıkmış soruları çözmenizde fayda var. En önemlisi ise, deneme alışkanlığınız yoksa artık edinin. Günlük en az bir deneme.

Yalnız gidip 10’lu, 12’li setlerden almayın.

Daha az sayılı set alın ki daha değişik kaynaklardan sorular görebilesiniz. Burada denemelerin çözümlü olması da çok mühim. Dersaneye gidiyorsanız bile hocalarınız çok yoğun olabilir.

Dolayısıyla çözümlü deneme setleriyle kendi eksiklerinizi kendiniz tespit edip gerekli takviyeyi yapabilirsiniz. Bir sınav sahahı imişçesine güne uyanın, saat tam 10:00’da denemeye oturun, zamanında bitirin ve kalkın.

Biraz ara verdikten sonra sorularınızın doğru cevaplarına bakın. İşte tam da kendinizi geliştireceğiniz kısmı söylüyorum: yanlış ve boş soruları tekrar tekrar çözün.

Baktınız yine olmuyor, çözümüne bakabilirsiniz. Hangi konunun neresinde eksiğiniz varsa tespit edip gün içinde onu telafi edin. Gerekirse bir gününüzü denemeye verin, ama hakkıyla verin. YGS bitti, sınavdan çıktınız. Şimdi tatil vakti. 10 gün, hatta iki hafta gerçek bir tatil yapın. Başka bir şehire gidin, bir hobi edinin, bir müzik aleti çalmayı öğrenin. Ama sakın ha, evde öğlene kadar uyuyarak geçirdiğiniz zamana tatil demeyin. Devamında yine düzenli bir şekilde LYS’ye yönelik çalışmalara dönebilirsiniz. Gelelim bu yazının hukuk ile ilgili olan kısmına.

Hedefiniz Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi olsa dahi, ilk önce edebiyatı full yapmaya çabalamalısınız. Çünkü ciddi anlamda matematik ve geometrinin bir getirisi olmuyor TM-2 için.

Baktınız Edebiyat-Coğrafya full olmaya başladı, o anda matematik netlerinizi zorlamaya başlayabilirsiniz. Hukuk Fakültesi ile alakalı da bir şeyler söylemem gerekirse, önceki yazımda da belirttiğim üzere, okuyun, okuyun, okuyun. Ne bulursanız okuyun. İleride çok fazla meyvesini toplarsınız, müsterih olun bu konuda.

Günde yarım saat geleceğiniz için bir şey yapın ve okuyun. Ancak bu şekilde ileriye atılabilirsiniz.

Ve son olarak; hayaliniz hukuk değilse, hukuk yazmayın. Dersler sizin için bir işkence haline gelebilir, yıllarınızı boşa harcayabilirsiniz. Gözlemlediğim kadarıyla bu işin hakkını vermek gerçek bir meziyet gerektiriyor… Fakat bu alanda gerçektem çalışmak istiyorsanız, emin olun pişman olmayacaksınız. Hepinizi bekliyoruz!

“YGS’ye Az Kala ve Hukuk Hedefi | Alparslan KILIÇ” için 5 cevap

  1. Bende 11. Sınıfım hukuk fakültesi ni kazanmayı 8 yaşından beri istiyorum en büyük hayalim fakat bu sene ne yapacağım i nerden başlayacağımı bilmiyorum

  2. Öncelikle yazınız için teşekkürler. Benim kardeşim de bu sene sınava hazırlanıyor ve kendisi küçüklüğünden beri hukuk hayali ile yanıp tutuşuyor. Sınav dışında ona verebileceğiniz tavsiyeler neler olabilir kendisini geliştirmesi adına? Yazınızdan anladığım kadarıyla okumanın öneminden bahsetmişsiniz. Peki bunun dışında sizce yapması gereken neler olabilir? Bir de anladığım kadarıyla alanda da yenisiniz ve yeni yeni tecrübe ediyorsunuz bölümünüzü. O yüzden son olarak da hukuk fakültesinden neler beklediğinizi ve neleri bulup neleri bulamadığınızı sormak istiyorum. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir