YGS’ye Az Kala ve Hukuk Hedefi | Alparslan KILIÇ

hukuk okumak

Merhaba Değerli Arkadaşlar,

Bu yazıda sizlere hukuk fakültesinin ilk dönemini sağ salim bitirmiş bir kişi olarak, özellikle hedefi hukuk olan arkadaşlara yönelik YGS&LYS ve devamıyla ilgili bilgi ve birikimimi aktarmaya çalışacağım. Bildiğiniz gibi sınava yaklaşık bir ay kaldı. Çok iyi bir programla hazırlanmış olsanız bile sınava yaklaşırken mental olarak düşüş yaşayabilirsiniz. Öncelikle bu düşüşlerden korkmayın, bunlar gayet doğal şeyler olup kısa zamanda atlatabileceğiniz şeylerdir. Böyle dönemlerde çalışmayı tamamen bırakmamakla beraber kendinizi de zorlamayın, zira siz zorladıkça düşüşünüz daha da derinleşebilir.

Çalışma sürenizi biraz daha kısaltıp kendinize vakit verin. Ailenizle vakit geçirebilir yahut arkadaşlarınızla buluşabilirsiniz. Demek istediğim şu ki; hayatın devam ettiğinin farkına varın.

İkinci bir husus olarak, artık paniklemenize gerek yok.

Konularınızın neredeyse hepsi bitmiş durumda, artık soru odaklı çalışmalısınız. Çıkmış soruları çözmenizde fayda var. En önemlisi ise, deneme alışkanlığınız yoksa artık edinin. Günlük en az bir deneme.

Yalnız gidip 10’lu, 12’li setlerden almayın.

2018 YGS Çalışma Programı PDF İNDİR

2018 YGS Çalışma programını PDF halinde indirmek için aşağıdaki kutucuğa e-mail adresini yaz ve bizden gelen e-postayı onayla, 2018 YGS Çalışma Programının PDF dosyasını ÜCRETSİZ indir!

Daha az sayılı set alın ki daha değişik kaynaklardan sorular görebilesiniz. Burada denemelerin çözümlü olması da çok mühim. Dersaneye gidiyorsanız bile hocalarınız çok yoğun olabilir.

Dolayısıyla çözümlü deneme setleriyle kendi eksiklerinizi kendiniz tespit edip gerekli takviyeyi yapabilirsiniz. Bir sınav sahahı imişçesine güne uyanın, saat tam 10:00’da denemeye oturun, zamanında bitirin ve kalkın.

Biraz ara verdikten sonra sorularınızın doğru cevaplarına bakın. İşte tam da kendinizi geliştireceğiniz kısmı söylüyorum: yanlış ve boş soruları tekrar tekrar çözün.

Baktınız yine olmuyor, çözümüne bakabilirsiniz. Hangi konunun neresinde eksiğiniz varsa tespit edip gün içinde onu telafi edin. Gerekirse bir gününüzü denemeye verin, ama hakkıyla verin. YGS bitti, sınavdan çıktınız. Şimdi tatil vakti. 10 gün, hatta iki hafta gerçek bir tatil yapın. Başka bir şehire gidin, bir hobi edinin, bir müzik aleti çalmayı öğrenin. Ama sakın ha, evde öğlene kadar uyuyarak geçirdiğiniz zamana tatil demeyin. Devamında yine düzenli bir şekilde LYS’ye yönelik çalışmalara dönebilirsiniz. Gelelim bu yazının hukuk ile ilgili olan kısmına.

TAVSİYE YAZI  Yine Bir Gün

Hedefiniz Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi olsa dahi, ilk önce edebiyatı full yapmaya çabalamalısınız. Çünkü ciddi anlamda matematik ve geometrinin bir getirisi olmuyor TM-2 için.

Baktınız Edebiyat-Coğrafya full olmaya başladı, o anda matematik netlerinizi zorlamaya başlayabilirsiniz. Hukuk Fakültesi ile alakalı da bir şeyler söylemem gerekirse, önceki yazımda da belirttiğim üzere, okuyun, okuyun, okuyun. Ne bulursanız okuyun. İleride çok fazla meyvesini toplarsınız, müsterih olun bu konuda.

Günde yarım saat geleceğiniz için bir şey yapın ve okuyun. Ancak bu şekilde ileriye atılabilirsiniz.

Ve son olarak; hayaliniz hukuk değilse, hukuk yazmayın. Dersler sizin için bir işkence haline gelebilir, yıllarınızı boşa harcayabilirsiniz. Gözlemlediğim kadarıyla bu işin hakkını vermek gerçek bir meziyet gerektiriyor… Fakat bu alanda gerçektem çalışmak istiyorsanız, emin olun pişman olmayacaksınız. Hepinizi bekliyoruz!

Yazar Hakkında

Biz onlarca, yüzlerce belki de binlerce kişiyiz. Bu yazıyı okuyan siz de bu ekibin bir parçasısınız aslında. Tüm dostlarımızla büyük bir aileyiz aslında :)

Yorum Bölümü 5 yorum

Betül güvenç - 8 ay önce Yanıtla

1 ay dan az bi zaman kaldı şuan sıfırdan başlasam ygs ye 300 küsür bi puan alabilirmiyim

    Defne Karayel - 7 ay önce Yanıtla

    neden olmasın? çözümlü enemeler çözerek bunu kolaylıkla halledebilirsin

Melisa Polat - 8 ay önce Yanıtla

Bende 11. Sınıfım hukuk fakültesi ni kazanmayı 8 yaşından beri istiyorum en büyük hayalim fakat bu sene ne yapacağım i nerden başlayacağımı bilmiyorum

Sedat - 8 ay önce Yanıtla

Öncelikle yazınız için teşekkürler. Benim kardeşim de bu sene sınava hazırlanıyor ve kendisi küçüklüğünden beri hukuk hayali ile yanıp tutuşuyor. Sınav dışında ona verebileceğiniz tavsiyeler neler olabilir kendisini geliştirmesi adına? Yazınızdan anladığım kadarıyla okumanın öneminden bahsetmişsiniz. Peki bunun dışında sizce yapması gereken neler olabilir? Bir de anladığım kadarıyla alanda da yenisiniz ve yeni yeni tecrübe ediyorsunuz bölümünüzü. O yüzden son olarak da hukuk fakültesinden neler beklediğinizi ve neleri bulup neleri bulamadığınızı sormak istiyorum. Teşekkürler

mert hrz - 8 ay önce Yanıtla

matemTİĞE NASIL ÇALIŞIYORSUN HANGİ KAYNAKTAN YARDIM ALIYORSUN ÖZETLE MATEMATİKTE NE YAPMAM GEREK ALPARSLAN ABİ

Yorum Bölümü: