Süper YKS Rehberi (Güncellendi) – Nedir, Konu Dağılımı, Kaynak Tavsiyeleri ve Çalışma Programı

YKS, Üniversiteye giriş sınav sisteminde uygulanan YGS ve LYS yerine gelen Yükseköğretim Kurumları Sınavı olarak belirlenen yeni sistemdir. YÖK Başkanı Yekta Saraç, üniversiteye girişte sınav sistemi hakkında değişikliği açıklamıştı. Yeni bir düzenleme yapılarak yeni sınav sisteminde de bazı değişimler yapıldı. Sizin için hazırladığımız bu YKS Rehberinde aklınızdaki sorulara cevap bulacağınızı düşünüyoruz.

YKS REHBERİ – YKS NEDİR?

2017- 2018 Eğitim Öğretim yılında yapılacak olan sınavın yeni adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı olmuştur. Sınav iki ayrı oturum olarak yapılacaktır. İlk oturuma girmek zorunlu hale getirilmiş ve ilk oturum sınavında adayların temel yeterliliği esas alınacaktır. Dünyadaki sistemlerde bu sistem mevcuttur. Lisans programlarına yerleştirme için Sayısal, Sözel, Eşit ağırlık ve Dil olmak üzere 4 puan türünde hesaplama yapılacaktır.

YKS NE ZAMAN YAPILACAK?

Sınavın 1. Oturumu 23 Haziran 2018 Cumartesi sabah yapılacak olup 2. Oturum 24 Haziran 2018 Pazar günü sabahına alınmıştır. Sınav 2 oturumda gerçekleşecektir. İlk oturumda adaylar temel yeterlilik testi denilen teste tabi tutulacaklardır. Dil sınavı ise 24 Haziran 2018 Pazar günü öğleden sonra yapılacaktır.

YKS BAŞVURULARI NE ZAMAN YAPILACAK?

YKS’ ye başvuru tarihleri belli oldu. 23-24 Haziran 2018’de yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı başvuruları 1 Mart – 21 Mart 2018 tarihleri arasında yapılacak olup sınav sonuçları 31 Temmuz 2018 tarihinde açıklanacaktır.

YKS HANGİ KONULARI KAPSAYACAK?

Adayların akıl yürütme, muhasebe odaklı sözel ve sayısal bilgileri içeren sorular olacaktır. Önceden yayınladığımız YKS konuları yazısında YKS’de çıkacak konulara ulaşabilirsiniz.

Temel Yeterlilik testinde sadece Temel Türkçe ve Temel Matematik testi yer alacaktır.

Yeni düzenlemeye göre Türkçe testindeki 40 soruya ek olarak 20 Sosyal Bilimler (coğrafya, din kültürü ve ahlak bilgisi, felsefe ve tarih) sorusu daha eklendi. Matematik testine ise, 20 Fen Bilimleri ( biyoloji, fizik ve kimya ) sorusu eklendi. Bu durumda TYT’ de toplam 120 soru sorulacaktır. Sınav süresi 135 dakika olarak belirlenmiştir.

Temel Yeterlilik Sınavına eklenen Sosyal Bilimler Testi’nde tarih dersinden 5 soru, coğrafya dersinden 5 soru, felsefe dersinden 5 soru ve din kültürü ve ahlak bilgisi dersinden 5 soru toplamda 20 soru sorulacaktır. Fen Bilimleri Testi’nde ise biyoloji dersinden 6 soru, fizik dersinden 7 soru ve kimya dersinden 7 soru sorulacak olup toplam 20 soru sorulacaktır.

Temel Yeterlilik Testi Önlisans ve Lisans için baraj puanları belirleyecek olup Lisans programlarını tercih etmek için baraj puanları değişmeyecektir. 150 puanın altında olanlar tercih yapamayacaklar. 180 puan üstü olanlar hak kazanacaktır. Fakat adayın birinci oturum ve ikinci oturumundaki başarısı dikkate alınarak hesaplanacaktır. Lisans programlarına geçiş sağlayabilmeleri için adayın TYT puanının % 40’ı ve 2. oturumdaki puanının % 60’ının toplamının 180 ve üzeri puan olması gerekmektedir.

Yeni düzenlemeye göre Eşit ağırlık bölümünde sınava girecek adayların Türk dili ve coğrafya sorularının yer aldığı bölüme Tarih soruları da eklendi.

Pazar günü yapılacak olan 2. Oturumda adaylara;

Türk Dili ve Edebiyatı– Sosyal Bilimler-1 Testi:

Türk Dili ve Edebiyatı (24) – Tarih-1(10) – Coğrafya-1(6)      : Toplam 40 soru

Matematik Testi                                                                 :Toplam 40 soru

Sosyal Bilimler-2 Testi:

Tarih-2 (11)- Coğrafya-2 (11)- Felsefe grubu(12)-Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi (6) : Toplam 40 soru

Fen Bilimleri Testi:

Fizik(14) – Kimya (13) – Biyoloji (13) : Toplam 40 soru

Pazar günü öğleden sonra yapılacak yabancı dil testinde 80 soru sorulacaktır.

yks puan hesaplama

YKS PUAN HESAPLAMA

Sınavlar aşağıdaki oranlara göre hesaplanacaktır:

Sayısal puan için

Matematik testi % 50

Fen Bilimleri testi % 50

Eşit Ağırlık

Matematik testi       %50

Edebiyat-Coğrafya testi    %50

Sözel Puan İçin

Tarih-Coğrafya-Felsefe-Din Kültürü testi    %50

Edebiyat-Coğrafya  testi    %50

Dil sınavı    %100

yks lys farkı

YKS’NIN YGS ve LYS’ DEN FARKI NEDİR?

Değiştirilen sınav sisteminde üniversitelere iki sınavdan alınan puanların ortalaması esas alınıyordu. YGS Mart ayında diğer sınav LYS ise Haziran ayında yapılıyordu. YGS’ de 4 ayrı testten adaylara160 soru soruluyordu. % 12,5 başarı gösteren adaylar YGS’nin ilk barajını  geçmiş sayılıyor ve adayların önlisans programlarını tercih etme şansı oluyordu.180 puan ve üzeri alanlar LYS’ye girme hakkı kazanıyordu. Toplam 2 hafta sonunda 5 aşamada sınava giriyorlardı.

Adayların en az 2 sınava girme hakları vardı. 180 puan ve üzeri alanlar tercih yapma hakkına sahipti.

YGS’de 6, LYS’de ise 12 puan türü bulunuyordu. Adaylar toplamda 18 puan türünde sınava tabi tutuluyorlardı.

Adaylar Yeni sınav sistemi YKS ile 18 puan türü yerine 5 puan türünde sınava  katılacaklardır. Sınavlar 5 hafta sonu yerine 1 hafta sonu olarak belirlenmiş olup, 6 oturumdan 3 oturuma çekilmiştir.  Bu sayede daha yalın ve sade aynı zamanda anlaşılabilir bir sistem haline getirilmiştir.

YKS KAYNAK TAVSİYELERİ 

Henüz YKS için kaynaklar tam olarak piyasaya çıkmadı. YKS adıyla satılan kaynaklarda sadece kitap kapağının YKS olarak değişmiş olanları mevcut .Bu yüzden bu kısım güncellenene kadar YKS kaynakları konusunda sitede önceden yayınlanan YGS LYS kaynaklarına bakmanızı tavsiye ediyoruz. Gerçekten YKS’ye yönelik kaynaklar çıkmaya başlayınca bu kısım güncellenecektir.

yks ye nasıl çalışabilirim

YKS’YE NASIL ÇALIŞABİLİRİM?

YKS çalışması diğer bütün standart test sınavlarına hazırlıkta olduğu gibi süreklilik ve azim gerektiriyor.

Öncelikle YKS’yi genel hatlarıyla anlamak gerekiyor. Bu rehberi dikkatli bir şekilde okumanız halinde YKS hakkında genel bir bilgiye sahip olacaksınız.

YKS’de çıkacak konuları bilmek ve bu konulardan oluşan bir çalışma programı hazırlamak süreklilik sağlamak açısından faydalı olacaktır. Aşağıda örnek olarak hazırladığımız çalışma programlarına göz atabilirsiniz.

Fakat bu programları olduğu gibi kullanmak yerine eksik konularınızı belirleyerek bu programlar üzerinde düzenlemeler yaparak programları kişisel hale getirmeniz hem motivasyonunuzu artıracak hem de daha verimli çalışmanızı sağlayacaktır.

Sabahları erken kalkmak gününüzün verimli geçmesini sağlayabilir. Eğer sürekli geç yatıp geç kalkan biriyseniz birkaç hafta erken kalkmayı deneyin.

Önceden yazdığım YGS’ye verimli çalışma yazısı da YKS çalışmasında kullanılacabilecek teknikler açısından dikkate değer. Aralıklı tekrar ve zihin haritaları etkili çalışma metodları arasında.

 

YKS ÇALIŞMA PROGRAMI

YKS yeni sistem ile nasıl nerden başlamam gerekiyor sorusuna son verip sizin için hazırladığımız programı inceleyip kendi zamanınıza göre düzenlemenizi rica ediyoruz.

Tüm bölümler için 4 aylık  YKS çalışma programı hazırladık. Öncelikle her ders için geçerli olan bir noktaya değinmek istiyorum. Kaynak seçiminize özen göstermeniz ve konulara dikkatli bir şekilde çalışmanız, tekrar yapmanız ve bol bol soru çözmeniz çok önemlidir.

 

Şimdiden sizlere başarılar diliyoruz!

Sorularınız ve önerileriniz için yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

“Süper YKS Rehberi (Güncellendi) – Nedir, Konu Dağılımı, Kaynak Tavsiyeleri ve Çalışma Programı” için 2 cevap

  1. eşit ağırlık için edebiyat, coğrafya 1 ve tarih 1 sorularından oluşacak tarih 10 soru eklendi gözden kaçırmışsınız sayın hocam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir