YGS’de Yorum Yeteneği | Konu Bilmeden Soru Çözmek

 

Bu yazımda, özellikle YGS hakkında ve onun yorum bölümü hakkında bir şeyler söylemek istiyorum. LYS sorularına bakma imkanım bile olmadı daha, ancak YGS sorularına bakma imkanım oldu ve aşırı derecede yorum sorusu gördüm. Sınav tecrübem yok; ben de sizler gibiyim. Ancak burada amaç, bir şeyler paylaşabilmek. Lütfen, yorum bölümünde siz de düşüncelerinizi yazmayı ihmal etmeyin. Böylelikle, bu konu hakkında daha fazla bilgimiz olabilir.

Eşit Ağırlık ve Yorum Gerektiren Soru Sayısı

Sayısalcı pek yok burada gördüğüm kadarıyla. YGS sorularını parçalara ayıralım eşit ağırlık bölümü üzerine, o yüzden. Ancak, Fen bölümünden bile en azından 10-15 net yapmak çok fazla yardımcı olur. Bunu, lütfen ihmal etmeyelim.

Eşit ağırlık için:

Türkçe – 40
Matematik – 32
Tarih – 15
Coğrafya – 12
Felsefe – 8
Din – 5
Geometri – 8

Toplamda yedi tane ders var. Oldukça az! Ve yaklaşık altı ay içerisinde, çok yüksek netler yapabiliriz!

Kaç Net Yapabilirim?

Bence önemli olan kafanızda ne kadar net yapabilirsiniz, bunu şekillendirmek olmalı. Sonrası oldukça kolay. Peki, yorum soruları nerelerde geliyor?

Türkçe’de 35 Soru Yoruma Dayalı..

Arkadaşlar, inanır mısınız, Türkçe dersinin neredeyse 35 sorusu tamamen yoruma dayalı! Hiç çalışmadan bile neredeyse 35 net yapabilirsiniz Türkçe dersinden. Şaka yapmıyorum. Genellikle 35 soru yorum sorusu, 5 soru dil bilgisi sorusu.

Peki yorum yeteneğizi geliştirmek için ne yapabilirsiniz?

Kitap okunması çok önemli tabii, ancak altı ay içerisinde pek fazla kitap okunması mümkün değil. O yüzden bu işleme, lise başlangıcı ve öncesinden başlamak lazım. Ancak, hiçbir şey için geç değil! Artık bu süreden sonra kitap okunsa bile, felsefi yönü ağırlıklı olan kitaplar okunması lazım (ki düşünme yeteneğimize katkıda bulunsun).

Ama, Ömer aynı şekilde bir öneride bulundu yanlış hatırlamıyorsam, ben de aynısını söylüyorum: Bol bol paragraf soruları çözelim! Yani, öyle bir düzeye gelelim ki, soru kaçırmayalım. 35 soru paragraf mı, 35 tanesini de yapalım! Türkçe çok önemli. Dil bilgisini de aynı şekilde yapalım, ama paragraf soruları kesinlikle kaçmamalı.

Tarih ve Coğrafya Derslerinde Yorum Soruları

Tarih-Coğrafya konuları hakkında, bilgi sorulsa bile, inanın o konularda bile çok fazla yorum sorusu gördüm. Ama iyi yönü ne biliyor musunuz? İkisi toplam 27 soru. Tarih-Coğrafya bölümü kötü olsa bile, 27 soru çok az ve en azından, o bölümden 16-17 net yaptığımız takdirde işimiz çok kolaylaşacak. Ve hepimizin yapacağına ben inanıyorum.

Ayrıca, Tarih-Coğrafya konuları oldukça basit! Biraz yüklenirsek, inanın verim alacağız. İkinci olarak, Felsefe-Din işin en güzel yanı belki de. YGS Sosyal bölümünün en güzel yönü. Soruları oldukça basit gördüm ben.

Niye şikayet edildiğini pek anlamadım ben ama, Felsefe-Din çok fazla yorum içeriyor Türkçe gibi, özellikle Felsefe oldukça avantajlı bu yönden. Ondan da, yine bir 12-13 net yaptığımız takdirde 28-30 net cepte. Ki Tarih-Coğrafya biraz daha yükseltilirse, bu iş tamam!

Matematik Dersinde Yorum Soruları

Matematik ya da Temel Matematik oldukça basit bir bölüm. Ancak, temeli zayıf olan arkadaşlarımızın bile 20-25 net yapabileceği bir bölüm. Matematik bölümünde bile, ben yorum sorusu gördüm. Ki kaldı ki, buna şıklardan gitme ve değer vererek çözme gibi çözüm teknikleri eklendiği zaman, oldukça başarılı olunabilir. Ancak, Temel Matematik zor değildir. Sınav zamanına kadar iyi çalıştığımız ve bol soru çözdüğümüz takdirde, en azından bir 25 net yapabileceğimizi ben düşünüyorum. Geometri sıkıntı olabilir belki, çünkü biraz görmeye dayalı bir ders kendisi. Ancak ondan da, en kötü ihtimalle 2-3 net yapıldığı takdirde, Matematik netlerimiz en kötü ihtimalle 27; en iyi ihtimalle 35-40 arasında değişebilir. Sadece biraz yüklenelim arkadaşlar.

Ve buna, Fen çözmek eklenirse netler harika olur.

Burada YGS bölümünden tercih yapıyor olmanız, YGS bölümünü zaten zorunlu ve çok önemli kılıyor. O yüzden, en azından 100 üzeri bir net yapmanız, YGS ile birçok yüksek yere girebilmeniz için yeterli. Ya da LYS için, YGS yine çok, çok önemli ve çok yüksek hedeflerimiz için YGS tamamen halledilmeli. Altı ay kaldı. Bunu iyi değerlendirelim arkadaşlar.

Kendinize iyi bakın.

Yazar Hakkında

Arkadaşlar merhaba. İsmim Kenan. Öncelikle Ömer sağ olsun, böyle bir imkan verdi. Çok teşekkür ediyorum ben kendisine. Umarım faydalı bir yazı olur.

Ben İstanbul’da yaşıyorum. Fen lisesindeyim, ancak beş ya da altı tane arkadaşımla açık liseye ya da temel liseye geçeceğiz (öğretmenlerimizin önermesi üzerine ve birçok plan üzerine). Öncelikle, liselerin bir önemi kalmadığından dolayı öğretmenlerimiz ve birçok kişi bize bunu önerdi ve biz de böyle bir karar aldık. Maksat, okul ortalamamızı yükseltmek (ne kadar yükseltebilirsek artık) ve daha fazla çalışma imkanı bulup en iyi yere girebilmek. Umarım, herkes için hayırlı bir yıl olur 2017.

“YGS’de Yorum Yeteneği | Konu Bilmeden Soru Çözmek” için 8 cevap

    1. Benim de süre sıkıntım vardı başlarda. Süre sıkıntısı için öncelikle soru çözmek gerekiyor ama süreli bir şekilde ki bunu en güzel deneme çözerek karşılayabiliyorsunuz. Bir de başka bir durum diğer derslerden süre artırıp başka derslerde kullanma durumu. Sosyal derslerden artırıp sayısallara verebilirsin. Süre tutarak deneme çözmeni tavsiye ediyorum. Branş veya tam deneme farketmez. Son olarak boş zamanlarında kitap okursan okuma ve anlama yeteneğini geliştirmiş olursun. İyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir